Patlayan Piller İçin Bir çözüm Buldular

Patlamakta olan akıllı telefon veyahut farklı elektronik cihazla alakalı haberler, senelerdir gördüğümüz şeyler. Çok nadir bir şekilde birkaç tane cihaz patlıyor, bunda ne gibi bir problem olabilir ki.

Patlayan Piller İçin Bir çözüm Buldular

Patlamakta olan akıllı telefon veyahut farklı elektronik cihazla alakalı haberler, senelerdir gördüğümüz şeyler. Çok nadir bir şekilde birkaç tane cihaz patlıyor, bunda ne gibi bir problem olabilir ki. Galaxy Note 7 modelinin dünyanın genelinde ‘'patlamış olmasına’' ve bütün satılan cihazların geriye çağırılmasına kadar insanların '‘patlamakta olan pil'’ haberleri için bakış açısı bu şekildeydi. Lakin Galaxy Note 7 modelinin faciası, bütün dünyanın çok ısınan pillerin basit bir şekilde patlayabildiğini  çok daha iyi anlamasını sağlamış oldu.

Bu olaylar asıl olarak tüketicilerden fazla üreticileri etkilemiş oldu. Her ne kadar bir çok üretici Galaxy Note 7 
 modelinin olayından sonra Samsung şirketine göndermeler yapmış olsa da tamamı, bu şekilde bir olayın kendi başlarına da gelebilecek olduğunu biliyorlar. Bu sebeple büyük teknoloji firmalarının neredeyse tamamı çok daha güvenli bir pil teknolojisini geliştirebilmek amacıyla araştırmalarına başladı.


Joule dergisine özel olarak bir yazı hazırlamış olan bir grup araştırmacı ise; '‘patlama'’ ile ilgili olaylarının asıl sebebinin pillerde kullanılmakta olan organik kimyasallar olduğu konusunda iddiada bulundu. Ekibin yazı içerisinde hazırlamış olduğu '‘yeni’' bir lityum iyon pilinin tasarımı, organik durumdaki kimyasallardan oluşan elektrolitlerin yerine su bazlı özellikte elektrolitler kullanmakta. Üstelik üstünde çalışmalar gerçekleştirilen öteki pillerin tam tersine su kullanılarak üretilmiş olan piller, standart durumdaki iyon piller ile aynı oranda bir enerji sağlayabilmekte.

Ekibin üretmiş olduğu pil başarıyla çalışıyor olsa bile kullanılabilmesi amacıyla halen bir engel mevcut; su bazlı  olan pil sadece 70 defa tekrardan şarj edilebilmekte. Günümüzde kullanılmakta olan standart lityum iyon piller de en az 500 defa tekrardan enerji ile doldurulabilmekte. Lakin yine de araştırma ekibinin yapmış olduğu çalışmaları, yakın gelecek içerisinde çok daha güvenli pillerin kullanmamızı da sağlayacak olabilir.

batarya pil galaxy note 7
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.