Ozon Deliğinin Küçülmeye Başladığı Açıklandı

Ozon deliği dünyamızda yer alan doğal kaynakları kötüye kullanmamız sonrasında çok tehlikeli boyutlarda büyüme göstermeye başlamıştı.

Ozon Deliğinin Küçülmeye Başladığı Açıklandı

Ozon deliği dünyamızda yer alan doğal kaynakları kötüye kullanmamız sonrasında çok tehlikeli boyutlarda büyüme göstermeye başlamıştı. Fakat küresel ısınmaya karşı alınmış olan önlemler ile ozon deliğinde çok önemli bir  derecede küçülme gerçekleşmeye başladı.

Dünyamız üzerindeki koruyucu tabakası olan ozonda bulunan dev delik, 1988 senesinden bu zamana kadar en küçük seviyeye ulaşmış oldu. Bu sene Eylül ayında gerçekleştirilen ölçümlerde ozon deliğinin, 19.7 milyon kilometrekareyle Amerika Birleşik Devletleri'nin yaklaşık 2.5 katı büyüklüğünde bulunduğu belirlendi. NASA’nın  yapmış olduğu hesaplamalarına bakılır ise ozon deliği geçtiğimiz seneye göre 3.4 milyon kilometrekare kadar küçüldü ve de halen küçülmeyi sürdürüyor.

Ozon deliğinde meydana gelen küçülmenin özellikle son senelerdeki küresel çabalar ile  birlikte ozona zarar vermekte bulunan kimyasalların kullanımının yasaklanmış bulunmasıyla elde edilmiş olduğu belirtiliyor. Antartika üstünde artan bu büyüme, özellikle de güney yarım küre içerisinde endişeye sebep olmaktaydı.

Bilim insanları ise, renksiz bir gaz olarak bulunan Ozon’un, Dünya’yı zararlı  durumdaki morötesi radyasyondan korumakta olduğunu belirtiyor. Ozon deliğinde meydana gelen büyüme ileri seviyede olur ise cilt kanseri ve de katarakt hastalıklarının sayılarında büyük bir artış yaşanacak olduğu belirtiliyor. Öte yandan daha yüksek orandaki bir artış, bitki büyümesinin bozulacak olmasına sebep olabilir ve  de gıda kaynaklarını çok tehlikeli duruma getirebilir.

nasa ozon tabakası büyüme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.