Okyanuslar İçerisinde İngiltere Kadar Bir Alanın Ölü Olduğu Açıklandı

Okyanuslar içerisinde canlıların yaşamlarını devam ettirmesine olanak vermeyecek kadar çok daha az seviyede oksijenin yer aldığı ölü bölgeler, git gide artmaya devam ediyor.

Okyanuslar İçerisinde İngiltere Kadar Bir Alanın Ölü Olduğu Açıklandı

Okyanuslar içerisinde canlıların yaşamlarını devam ettirmesine olanak vermeyecek kadar çok daha az seviyede oksijenin yer aldığı ölü bölgeler, git gide artmaya devam ediyor. Son sayımlara göre bu tarzdaki 405 tane bölge mevcut. Ölü durumdaki bölgelerin kaplamakta olduğu alan ise 245.000 kilometrekareyi aşmakta. Bu ise İngiltere'nin yüzölçümünden çok daha büyük olan bir alana tekabül etmekte.

Bu yaz itibari ile Meksika Körfezi'nde yer alan ölü durumdaki alanın 20.700 kilometrekarelik bir genişliğe ulaşacak olması beklenmekte. Baltık Denizi'nde yer alan ölü bölge de 60.000 kilometrekareye ulaşmış bir halde.

Düşük  durumdaki oksijen seviyesinin bulunduğu alanlar doğal yollar ile meydana gelebilmekte. Fakat bilim adamları ise insan faaliyetlerinin de bu oluşumu tetikleyebilecek olduğunu söylemekte. Çiftlikler ile birlikte kanalizasyon sistemi üzerinden okyanusa ulaşmış olan nitrojen ve de fosfor bakımından zengin atıklar, alglerin çoğalmalarına sebep oluyor. Algler öldüğü esnada, oksijeni de emip çürümekte.

Çevreci gruplardan biri olan Mighty Earth'ün yayımladığı özel bir raporuna göre ise, Meksika Körfezi'nde yer alan ölü bölgelerin oluşması konusunda hayvanlar için mısır ile birlikte soya fasulyesi üretimi amacıyla kullanılan gübre çok önemli bir rol oynamakta. Çevre örgütü ayrıca, Amerika'da yer alan en büyük et üreticilerinden biri olan Tyson Foods'u da sorumlu tutmakta.

okyanus olü alan ingiltere
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.