Niçin Kasırgalara İsim Koyuyorlar?

Yaşanmış olan afetlerin izleri uzun bir zaman insanlar tarafından hatırlanmaktadır. Ülkemizde ve de Dünya'da sene içerisinde 1.000'lerce sayıda doğal afet gerçekleşmekte.

Niçin Kasırgalara İsim Koyuyorlar?

Yaşanmış olan afetlerin izleri uzun bir zaman insanlar tarafından hatırlanmaktadır. Ülkemizde ve de  Dünya'da sene içerisinde 1.000'lerce sayıda doğal afet gerçekleşmekte. Bazı doğal afetler fazla küçük çapta olduğundan ötürü fark etmemekteyiz bile, yaşanmış olan büyük durumdaki doğal afetlerin aklımızda kalıyor olmasının en büyük etkenlerinden bir tanesi de isimdir. Yaşanmış olan doğal afet, yalnızca ismi ile beraber anılsaydı pek çok kişinin akıllarında kalmazdı. 

Geçmiş dönemde yaşanmış olan kasırgalardan bahsetmek istenildiğinde gerçekleşen kasırganın herhangi bir adı olmasaydı çok büyük bir kafa karışıklığıyla karşı karşıya bir durumda kalınabilirdi. Yetkililere bakılırsa isimler, yaşanmış olan kasırgaların akıllarda kalmasını sağlamakta. Kasırgalara ise, 1.900'lü senelerden önce rastgele bir şekilde isimler verilmekteydi. Lakin 19.yy'ın ortalarında yalnızca kadın isimleri ile anılmakta olan kasırgalar, sezon içinde meydana geldiği zaman ise alfabetik olarak adlar verilirdi.

 

1953 senesi içerisinde, yetkililerin oluşturmuş olduğu bir isim listesi üzerinden sırayla seçilmiş isimler kasırgalara verilmekteydi. 1979 senesinden sonra erkek isimlerinin eklenmiş olduğu listede, çevreye çok büyük zarar vermiş olan kasırgaların adları listeden çıkartılmakta. Her 6 yılda bir yinelenen bu listede 2017 senesi için Bret ile birlikte Ophelia ve de Philippe adları kaldı. Aynı adlar 2024 senesi içerisinde yeniden ortaya çıkacak. Öte yandan şu zamana kadarki süre içerisinde listeden çıkartılmış olan isimler ise Katrina ile birlikte Sandy, Joaquin ve de Irene'dir.

Ülkemiz içerisinde çok büyük çapta bir kasırga daha gerçekleşmedi. Öte yandan ülkemizde yaşanmış olan kasırga olayları genel olarak deniz üstünde gerçekleşiyor. Bu sebeple can ve  de mal kaybının gerçekleşme olasılığı fazlasıyla düşük.

kasırga doğal afet isim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.