New Balance Bakteri İçeren 3D Baskılı Canlı Kıyafet Üretmeyi Başardı

Bilim adamları 3D baskılı giysi üretmeyi başardı. 3D baskılı giysilerin katmanlar halinde üretilerek mikroorganizmaların bu katmanlar arasına yerleşimi ile sıcak havalarda bile serin kalabilmek artık olanaklı olacak.

New Balance Bakteri İçeren 3D Baskılı Canlı Kıyafet Üretmeyi Başardı

New Balance, MIT ve Singapur Üniversitesi işbirliği ile 3D baskı sistemleri kullanılarak kendi kendisini soğutabilen bir takım elbisesi ve ayakkabı geliştirildi. Katmanlar halinde üretilen 3D giysilere bakterilerin entegrasyonu sayesinde en sıcak anlarda bile serin kalınabilecek.

İşbirliği çerçevesinde yapılan çalışmalarda iki farklı teknolojik sistem kullanıldı. Havadan nemi emebilme kabiliyetinin yanında ultraviyole ışınlar altında parlayan sistem kullanılarak sıvı birikimine dayanan mikro 3D baskı modeli kullanıldı. Sistemde kullanılan mikroorganizma türü ise E.Coli olarak belirlenerek giysi katmanlarına entegre edildi.

Hücreler, küçük bir algılayıcı ve aktüatör gibi hareket ederek, bir sporcu bir ter attığında kanatları açmaya ve vücut soğuması üzerine onları çekmeye itiyor. Araştırmacılar aynı zamanda havayı dışarı atmak ve nemden kurtulmak için benzer hücre kaplı kanatlar içeren bir iç tabaka ile çalışan bir ayakkabı modelledi.

E.Coli ile 3D katmanları birleşim gösterdiğinde lateks sistem bükülerek nemli ortamda havadaki nem emilerek giysi düzleşir. Bu birleşim sonuçta giysiyi giyen kişinin terlemeden serin kalabilmesini sağlar.

Yeni nesil giysi teknolojisi kullanılarak canlı entegre edilen giysilerin sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla hücre stabilitesi hedeflenecek. Ayrıca geliştirilen 3D baskılı giysiler için yapılan testlerde ön yıkama ile giysilerin esnekliğinde herhangi bir kaybın yaşanmadığı ortaya çıktı.

Gelecek çalışmalarda bu sistemin daha da geliştirilebileceği ve hatta kışın üşümeyi tamamen engelleyebilecek incecik giysiler hedeflenirken yaz aylarında ise en kaba elbise varlığında bile serin kalabilmek mümkün olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.