NASA Tekrardan Tekerlek İcat Ediyor

NASA tekerleği tekrardan icat edip çok daha yeni bir inovasyon başlatmış oluyor.

NASA Tekrardan Tekerlek İcat Ediyor

NASA tekerleği tekrardan icat edip çok daha yeni bir inovasyon başlatmış oluyor. Örgülü bir  yapıya sahip  olan yeni NASA'nın tekerleği, gezegenleri keşif araçlarını çok daha dayanıklı duruma getirip daha uzun zaman çalışmalarını sağlamış olacak.


Mars rover aracı olan Curiosity, her ne kadar beklenmiş olandan çok daha başarılı olsa bile tekerleğinin çabuk parçalanmakta olması bilim insanlarının çalışmalarına  da engel oldu. Bilim insanları bir sonraki gezegenler arasındaki görevde bu şekilde bir problem yaşamamaya da çok kararlı. NASA Glenn Research Laboratory ise, daha önce yapılmış olan tasarımlardan çok daha sert, özel bir hafıza alaşımından yapılmış durumdaki yeni bir tel örgü lastik geliştirmekte. Yeni geliştirilen tekerleğin rover araçlarında çok daha büyük, 
 çok daha sağlam geziş ve de  daha uzun zamanlı çalışmaların önünü açacak olduğu söyleniyor.

Dünya üzerinde, pnömatik lastiklere sahip  bulunan tekerleklerin etkisi tamamen kanıtlanmış halde ancak Ay ve  de Mars bu konu açısından fazlası ile farklı. Daha kötü olanı ise geliştiriciler, yüzeyini tam bir şekilde bilmediği bir yere göre özel tekerlek tasarlamaya çalışmaktalar.

Tekerleğin  mevcut geliştiricileri, örgü durumdaki lastiklerin batmadan toprağa bile uyum sağlamakta olduğunu ve orta - yüksek hızlar içerisinde çok daha fazla yük taşıyabilmekte olduklarını belirtiyor. Tekerleğin yalnızca insansız roverlerda kullanılmayarak, uzay içerisinde insanlı araçlarda da kullanılması maksatlanmakta.

nasa rover tekerlek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.