Nano Ölçek İçerisinde İlk Optik Özellikli Kuantum Bellek

Caltech'te yer alan araştırmacılar, kuantum bilgilerini ışık formunda saklayabilmekte olan bir bilgisayar yongasını geliştirdi.

Nano Ölçek İçerisinde İlk Optik Özellikli Kuantum Bellek

Caltech'te yer alan araştırmacılar, kuantum bilgilerini ışık formunda saklayabilmekte olan bir bilgisayar yongasını geliştirdi. Bu  yeni gelişme, bilginin  çok daha hızlı ve de  daha küçük cihazlar ile işlenmesine ve iletilebilmesine imkan tanıyan kuantum bilgisayarlara ve  de ağlara yönelik  çok önemli bir adım şeklinde gösterilmekte.

Geleneksel durumdaki bilgisayar bellekleri içerisinde, bireysel bir tane bilgi biti 0 veyahut 1 şeklinde saklanır. Şu an içerisinde deney aşamasında bulunan kuantum bilgisayarlar ise, veriyi kuantum bitlerinin (kbit'ler) içinde saklayıp aynı temel ilke üstünde çalışıyor. Arada yer alan fark ise kuantum mekaniğinin sayesinde, kbitler sadece 1 veyahut 0 olamaz. Aynı zamanda hem 1 hem ise 0 şeklinde veriyi verimli bir biçimde tutabilir. Yeni gelen Caltech çipi gibi çeşitli optik kuantum cihazları, bu bilgileri çok hızlı ve de  güvenli foton ışıkları üstünde saklar ve  de taşırlar.

Caltech’in çipi yalnızca kuantum bellek aygıtlarının küçülmesini sağlamak ile de kalmıyor aynı zaman içerisinde bireysel fotonlar ve  de atomlar arasında yer alan etkileşimlerin  çok daha iyi bir şekilde kontrol edilmesini sağlamakta. Caltech isimli yongası, her bir tanesi 15 mikron uzunluğuna sahip ve  de 0.7 mikron genişliğindeki bir dizi bellek modülünden oluşmakta ve bunun sayesinde kırmızı kan hücreleriyle aynı büyüklüğe  de sahip olmakta. Bu bahsi geçen modüller, fotonları yakalayabilmek ve de  tutmak amacıyla tasarlanmış çok nadir toprak iyonlarıyla kristallerden yapılmış bir takım optik boşluklar içermekte.

kuantum bellek nano olçek caltech
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.