Mobil Reklamlar Gerçekten İzleniyor Mu?

GumGum şirketi, gerçekleştirdiği araştırmayla beraber akıllı telefon kullanıcılarının çıkan reklamlara ne kadar önem vermekte olduğunu ölçümledi.

Mobil Reklamlar Gerçekten İzleniyor Mu?

 

GumGum şirketi, gerçekleştirdiği araştırmayla beraber akıllı telefon kullanıcılarının  çıkan reklamlara ne kadar önem vermekte olduğunu ölçümledi. Bu yapılan araştırma, firmanın, tüketicilerin reklamları sevip sevmemekte olduğunu da analiz etmelerini sağlamış oldu. 

Firmanın yapmış olduğu analizin ortaya çıkarttığı sonuçlara bakılırsa, bu reklam formatı  çok büyük oranda bir kullanıcı kitlesinin tarafından es geçilmekte. Ortalama bir reklam izleme zamanı 1.42 saniye şeklinde açıklandı. eMarketer  şirketinin tarafından gerçekleştirilen bir araştırma da mobil reklamlara 2018 senesinde 139 milyar sterlin para harcanacak olduğunu öngörüyor. Bu bahsi geçen reklamların çok az izleniyor olması ve de  tıklanması ise harcamanın mantıklarını tekrar sorgulatabilir.

GumGum şirketinin araştırmasına bakılırsa, sayfaya göre ölçeklenmiş olan reklam IAB standartlarına göre daha çok ilgi görmekte. Tüketiciler ise  IAB formatında yer alan reklamlara göre 3.14 kat çok ilgi göstermekte.


Entegre edilmiş durumda reklamlar da standart  olan IAB formatına göre daha çok ilgi çekmekte.  Gerçekleştirilen bir araştırma, entegre edilmiş durumdaki reklamların standart reklamlara oran ile %50 daha çok akılda kalmış olduğunu belirtiyor. GumGum şirketinin Başkanı ve de COO’su  görevindeki Phil Schraeder, eski tipteki reklamların tüketiciler bazında  tamamen görünmez duruma geldiğinden dolayı başarılı olmaktan uzaklaşmış olduğunu ifade etmekte.

Reklamların yerleşimi ve de kullanıcılarla etkileşimi  ise deneyim açısından çok düşük kalitede olduğundan dolayı reklam engelleme ile ilgili sistemlerinin de  çok ciddi istek gördüğü açıklanmakta.

Mobil reklamların  son derece revaçta olduğu bir dönem içerisindeyiz fakat reklam engelleme sistemleri de bir o kadar popüler durumda. Yaklaşık olarak 400 milyon  tane insan tarafından kullanılmakta olan reklam engelleme sistemleri  ise çok büyük bir oranda Asya ile birlikte Kuzey Amerika ve de Avrupa bölgesi içinde yoğunlukta. 

reklam mobil reklam engelleme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.