MLC Tabanlı SSD Disklerde Veri Güvenliği Tehlikede!

Son yıllarda normal HDD yapısındaki disklerin yerini hızlı bir şekilde almaya başlayan SSD disk yapıları, getirdikleri yeniliklerin yanında özellikle veri transferi ve işleme konusundaki hızlarıyla oldukça dikkat çekti. Bunun yanında yapılan araştırmalar SSD disklerin veri güvenliği konusunda aynı başarıyı ortaya koyamadığı sonucunu gösterdi.

MLC Tabanlı SSD Disklerde Veri Güvenliği Tehlikede!

MLC tabanlı SSD disk yapıları yerini aldıkları HDD disk yapılarına göre fiziksel anlamda oldukça stabil ve sağlam görünse de veri güvenliği konusunda aynı güvenilirliği sağlayamadı.

SSD disk yapıları hakkında yapılan araştırmalara göre MLC tabanlı SSD sürücülerin özel geliştirilmiş veri yazma işlemleri ile verilerin bozulması riskine karşı pek fazla savunma gösteremiyor. HDD disk yapıları ise kendisine özel tasarlanmış yazma işlemleri sayesinde verilerin zarar görmesini engelleyebiliyor.

MLC tabanlı diskler hakkında yapılan araştırmalarda önbelleklenmiş verilerin korunması konusunda sorunlar yaşanabildiği, medya yazmayı bekleyen dosyanın hızlı bir şekilde bozulmasına neden olduğu görülüyor.

Bunun yanında aynı testlere maruz bırakılan SSD disk yapıları ise veriler konusunda düzgün şekilde çalışıyor olsa da veri güvenliği tam anlamıyla sağlanamıyor. Böylece disklerde kurtarılamaz bit hatası oranı görünüyor. Özellikle kötü amaçlı yazılımların SSD disklerde tetiklenebilir bit hatası oranını başlatabildikleri belirtildi.

Yapılan araştırmalarda SSD tabanlı disk yapılarının bu tür durumlarda savunmasız kaldığını gösterse de MLC tabanlı disklerde iyi bir haber olarak bu tür kötü amaçlı yazılımların çok fazla kullanılamamış ve keşfedilememiş olması olarak görülebilir. Diğer taraftan hem fiyatı hem de özellikleri dolayısıyla SLC tabanlı SSD disklerde bu tür sorunların yaşanmayacağı da ayrıca belirtilmiş.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.