MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ UYGULAYARAK ÖĞRENDİ

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB)’nin bu sene 16’ncısını bu yıl Bursa’da düzenlediği, mimarlık öğrencilerine yönelik uygulama ağırlıklı atölye çalışması BETONART Mimarlık Yaz Okulu, gerçekleştirilen plaket töreninin ardından sona erdi.

MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ UYGULAYARAK ÖĞRENDİ

Farklı alanlarda projelere imza atarak sektörün gelişmesi misyonunu başarıyla sürdüren Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından bu sene 16’ncısı düzenlenen BETONART Mimarlık Yaz Okulu sona erdi. Her sene farklı illerde hayata geçirilen BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nunson durağı Bursa oldu. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden katılım gösteren 25 öğrenci, sertifikalarını TÇMB CEO’su İsmail Bulut’un elinden aldı. Kapanış töreninde Büyükşehir belediyesi başkan vekili Muhsin Özlükurt ve Kestel kaymakamı Ziya Polat’ta yer aldı.

 

Bursa Çimento’nun desteğiyle 20-29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nda küratörlüğü PAB Mimarlık; Pınar Gökbayrak, Ali Eray ve Burçin Yıldırım yaptı. Bu sene “Bir şans daha ver!” temasıyla düzenlenen çalışmada 25 öğrenci, betonun kolay şekil alma, akışkanlık, dayanıklılık, farklı malzemelerle bir araya gelebilme, farklı doku ve renklerle çeşitlenebilme gibi özelliklerinden faydalanarak sahip olunan ürünlere bir şans daha verme, betonu tamamlayıcı ya da iyileştirici bir malzeme olarak kullanarak atık eşyaları tamir etmek ya da ileriye dönüşüm anlayışıyla yenileyerek üretim-tüketim ilişkilerini sorgulamayı ve geri dönüşüme destek vermeyi amaçladı.

 

Yaz okulu boyunca uzman isimlerin sunum yaptığı öğrenciler, 3D yazıcı sistemleri, İmalat resimlerinin üretimi / kataloglama, iş güvenliği başta olmak üzere birçok konu hakkında eğitimler de aldı.

 

Mimarlık öğrencileri atölye çalışmaları boyunca, satın alınan ürünlerin miadını artık çok daha kısa sürede doldurması, modalarının göz açıp kapayıncaya dek geçmesi ve üretim-tüketim döngüsünün hızlı bir şekilde ilerlemesi karşısında yeni nesil üretime dair alternatif çözümler üretti.

Kapanış töreninde konuşan TÇMB CEO’su İsmail Bulut; “ Her yıl olduğu gibi, bu yıl da Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelen öğrencilerimiz ile profesyonellerimizi buluşturduk. Toplam 28 öğrencimiz bu yıl da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi önemli eserlere imza attılar. Öğrencilerimiz 10 gün boyunca “Bir Şans Daha Ver!” temasıyla fonksiyonunu yitirmiş olan eşyaları betonla birleştirerek tekrar hayata kazandırdılar. Bu sayede atıkların yeniden kullanılarak insana kazandırılmasına önemli bir vurgu yapılmış oldu“ dedi.

 

TÇMB’nin 16 yıldır başarıyla sürdürdüğü BETONART Mimarlık Yaz Okulu’na şimdiye kadar farklı üniversitelerden 400’e yakın mimarlık öğrencisi katıldı. Bugüne kadar, gerek yürütücü olarak gerekse sunum, seminer ve teknik destekleriyle 300’den fazla sektör profesyoneli yer aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.