Milli İşletim Sistemiyle Alakalı Çalışmalara Hız Verildi

Milli işletim sistemlerinden Pardus konusunda önemli adımlarda atılmaya başladı.

Milli İşletim Sistemiyle Alakalı Çalışmalara Hız Verildi

Milli işletim sistemlerinden Pardus konusunda önemli adımlarda atılmaya başladı. 

Türkiye’nin dijital  olan gündemi yakınen takip etmekte olduğunu vurgulayan Engin, dijital durumdaki gündemin ülkenin bir odak noktası halinde olduğunu da sözlerine ilave etti. Pardus’un 2011 ile 2013‘ü kapsamakta olan dönemde gerçekleştirilen saldırılar sebebiyle komple çöktüğünü açıklayan TÜBİTAK başkanı, 2014 senesinden bu zamana kadar işletim sisteminin kendisine gelmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti.

Bu saldırıların sonrasında yerli işletim sistemlerinden Pardus toparlanmış halde. Şimdilerde ise TSK ilk sırada olmak üzere pek çok alanda Pardus kullanılmakta. İşletim sisteminin en güncel durumu ile ilgili Engin şunları ifade etti;

''Milli Savunma Bakanlığı içerisinde 5.000 tane istemci ve 420 tane sunucu milli işletim sistemimiz olan Pardus işletim sistemi ile asıl işlemlerini yapıyor. 2015 senesi içerisinde Bilim, Sanayi ile Teknoloji Bakanlığı‘nda bir dönüşüm projemiz başlatılmıştı. %70 seviyesinde bakanlığın dönüşümü bitirildi. Yaklaşık 5.000 tane istemcisi yer alan İSKİ’de 2.400 tane istemci Pardus işletim sistemi yüklü bir şekilde çalışmaya devam etmekte.

Cumhurbaşkanlığı'nın Külliyesinde ise, Pardus ve  de Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemleri kuruldu. Bunu bizler testlere de açtık. Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi'nin ilk versiyonu da çıkartıldı. Engerek Kimlik Yönetim Sistemi ise sonrasında kullanıma açıldı. Gıda, Tarım ile Hayvancılık Bakanlığı ile kullanım amacında bir protokol imzalandı. Kamu Hastaneler Birliği'nin genel sekreterlikleri içerisinde göçler yapılmakta. Aydın ile birlikte Bursa ve  de Şanlıurfa illerinde farklı hastanelerde pilot çalışmalar gerçekleştirildi, Pardus dönüşüm ile ilgili takvimleri belirli oldu.''

Bu noktada sonrasında özel sektöre dönmüş olan Arif Engin, şu zamana kadar gerçekleştirilen çalışmaların yalnızca kamu alanında gerçekli bir durumda olduğunu, Pardus’un özel sektörlerden yeteri kadar destek alamamış olduğunu da söyledi. Özel sektörün katkısı ile birlikte işletim sisteminin yaygınlaşabilecek olduğunu da sözlerine ilave etti.

pardus milli işletim sistemi tübitak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.