Migrene Çevirmeden Sinizüt Tedavisine Dikkat Edin!

Sinüzit nedir ? Hastalığın sık görüldüğü mevsimler hangileri ? Sinüzit belirtileri nelerdir ? Sinüzite ne iyi gelir? Tüm bu sorularla bilgilenerek ağrılarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Migrene Çevirmeden Sinizüt Tedavisine Dikkat Edin!

Suratımızın kemiklerinin içerisinde ve burnun içindeki kemiklerin arasında bulunan hava boşluklarının adı sinüstür. Bu Sinüler burunun iki tarafında ve dört ayrı bölümde bulunur. Ağrı yapan sinüsler buralarda bulunurlar. Tüm sinüslerin burun deliğine açılması gerekir. Bu sinüsler dolduğunda burun deliğine ulaşan kanallar daha yoğun ve tıkanık olur. bu durum nefes almakta güçlük çıkarabilceği gibi baş ağrısını da büyük etkide tetiklemektedir. Bu sinüslerin amaçlarıysa aldığmız nefesteki havayı ısıtarak akciğere göndermektir. bunun dışınd ise burun içini nemli tutmak ve kişinin sesini tonlama gibi görevleri de vardır. Uzun süren, doğru ve tam tedavi görülmeyen nezle hastalığı da sinüzite çevrilmektedir. Burada kalarak biriken mikroplar üremeye başlar ve sinüsler iltihaplanır. bu durumda sinüzit hastalığı oluşur.

Kış aylarında ve kasım ayından mart-nisan aylarına kadar olan dönemde en sık olarak görülür.

SİNİZÜTÜ AZDIRAN DURUMLAR

Kış aylarında, özellikle kaloriferli evlerde iyice kuruyan hava, sinüzit gelişimine neden olacak ortama zemin hazırlayabilir. Öte yandan hafif nezle grip hali varken uçak seyahati yapılması, su altı dalış yapılması, uzun süre soğuk havaya maruz kalınması ve nazal alerji durumunun devam etmesi sinüzite sebep olur veya var olan sinüzitin daha ağır seyretmesine yol açar.

 

SİNİZÜT TEDAVİSİ

Akut sinüzitin tedavisi, antibiyotikler ve burun açıcı ilaçlarla yapılır. Eğer sinüzit kronik hale gelmişse ve sinüslerin burun içine açılan deliklerinde açılmayacak tıkanıklıklar oluşursa ameliyatla tedavi etmek gerekir..

Sinüzit Ağrınız Olduğunda Yapmanız Gerekenler :

Kesinlikle sigara içmeyin.Eğer şehir merkezinde ve trafiğin olduğu bir bölgede yaşıyorsanız evin içindeki hava kalitesine dikkat edin.Süt ürünleri mukus üretimini arttırdığından bu ürünleri daha az tüketin.Sinüzit ağrıları zamanla kötüleşiyorsa mutlaka bir doktora görünün.Dengeli beslenin ve düzenli egzersiz yapın.Sinüzit oluşmasında önemli nedenlerden birisi de dişlerdir. Diş köklerinde oluşan iltihap ya da çürükler sinüzite yol açabilir.Bundan dolayı ağız ve diş sağlığına dikkat edilmeli ve doktor kontrollerine gidilmelidir. Başınızın altına ilave yastık koyun ve başınız yükseltilmiş olarak uyuyun.

 

SİNİZÜT BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Burun tıkanıklığı
  • Sarı, yeşil renkli veya kanlı burun akıntısı
  • Göz çevresinde ve yanaklarda ağrı
  • Kafada basınç hissi
  • Öne eğilmekle artan yüz ağrısı
  • Kötü ağız kokusudur
  • Bazen de kuru öksürük, hafif ateş ve geniz akıntısına bağlı mide bulantısı iştahsızlık gibi yakınmalar görülebilir.

SİNİZÜTE NE İYİ GELİR?

Burun bölgesinde ve boğazda sağlıklı mukoza oluşması için yeterli miktarda A vitamini almak gerekmektedir. Bu vitamini yumurta sarısı, yoğurt, yapraklı sebzeler, kabak, havuç, domates gibi besinlerden almanız mümkündür. A vitamini mevcut sinüzite iyi geleceği gibi yayılmasını da engelleyecektir.

Acı biberli yemekler yemek sinüslerinizi açabilir. Ancak mide rahatsızlığınız varsa dikkat edilmesi gerekir.

Bol sarımsakla hazırlanmış bir çorba tıkanmış burun yollarını açar ve boğazı yumuşatır. Sarımsak antioksidan özelliği ile solunum yolunu etkileyen hastalıklardan daha çabuk kurtulmanızı sağlar.

Zencefil sinüzitin neden olduğu baş ağrısını hafifletir. Zencefili yemeklerle birlikte ya da çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Doktorunuzdan iltihabı geçirmek için etkili antibiyotik tavsiyesi alabilirsiniz.

Kaynattığınız suyu bir tencereye koyup, başınıza havlu örttükten sonra eğilip dikkatlice buharısoluyabilirsiniz.

Burnunuz çok doluysa tuzlu su çekerek açabilirsiniz.

İfrazatı inceltmesi için bol bol sıvı tüketmeye çalışın.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.