Microsoft'un Gerçek Hologram Ekran Teknolojisi Gözlüklere Geliyor

Microsoft HoloLens teknolojisiyle büyük bir ivme kazanmıştı. Şimdilerde ise aynı teknolojiyi gözlüklerimize getirmeye hazırlanıyor. Bir süredir sanal gerçeklik gözlükleriyle kapalı bir kutuyu kafamıza geçirerek gerçek bir dünyanın içine daldığımızı düşlüyorduk. Sanal bir ortamda gerçekle ayırt edilemeyecek kadar güzel bir görüntü sağlanabiliyordu. Fakat Hologram gözlük teknolojisi bunun çok ötesinde olacak.

Microsoft'un Gerçek Hologram Ekran Teknolojisi Gözlüklere Geliyor

Keza Hologram sistemi lazer mantığıyla oluşan görüntünün göze gerçekçi boyutlarla aktarılmasını sağlıyor. Fakat bunun gözlük ile ortak bir paydada çalışabilmesi imkânsız görünüyordu. Göze bu kadar yakınken çeşitli sorunlarla karşılaşmak oldukça mümkündü. Yinede vazgeçmeyen Microsoft mühendisleri HoloLens teknolojisini gözlüklere indirgemeyi başardı.

Gözlük camlarında özel bir sistem geliştirilmesiyle beraber Microsoft Hologram tekniğinin kullanıcıya sunulabilecek kadar ufaldığını gösterdi. Tabi bunun için özel likit kristal kullanılarak farklı bir grafik sürücü üretmek durumunda kaldılar. Bu minvalde gözlüğe Hologram görünüm kazandırılmasına karşılık halen daha sadece gözlük takılarak etkileşim sağlanamıyor. Daha doğrusu boyut olarak gözlüğe bu niteliği kazandıran kısım ayrı bir noktada tutuluyor.

Ayna, silikon ve likit kristal nispeten gözlük camlarında bulunabilirken oluşan frekans yanılmaları için grafik sürücüsünün bulunması şart oluyor. Yapılan araştırmalar henüz orta aşamadayken göz bozukluklarını iyileştirdiği yönünde savlar olduğunu söylemek istiyoruz. Yani lens ve gözlük kullananlar için bunlara gerek kalmadan net bir görüntü sağlayabildiği üzerinde duruluyor. Yakın gelecekte Microsoft Hologram gözlük modelleriyle seyir ve görüntü zevkini maksimum noktalara çıkaracağını görebiliyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.