Mercedes-Benz, Mobil Dünya Kongresi 2017’de

Mobil Dünya Fuarı süresince Mercedes-Benz standında “Hackathon” projesi detaylarının yanı sıra Daimler’in yeni stratejisi CASE (Connectivity, Autonomous, Shared & Service and Electric Drive) de ziyaretçilere tanıtılıyor.

Mercedes-Benz, Mobil Dünya Kongresi 2017’de

Mercedes-Benz, bu yıl ilk kez yer aldığı Mobil Dünya Kongresi 2017 öncesi küresel başarıya sahip “hackathon” serisini başlattı. Seri kapsamında “DigitalLife Campus” katılımcılarından Amerika, Çin, Hindistan ve Almanya’dan seçilen on başarılı kişi, özel ekipmanlarla donatılmış bir tur otobüsüyle Stuttgart’tan Barcelona’ya yolculuğa çıktı. DigitalLife otobüsünde gerçekleştirilen 1.300 km’lik bu yolculuktaki ana amaç, Lego parçalarından yapılan ve “RoboCab” adı verilen şoförsüz teknoloji yazılımının programlanmasıydı. Eğlenceli senaryosu gereği kendi kendine sürüş yeteneğine sahip robot taksinin belirlenen güzergâh üzerinde yolcu alıp bu yolcuları arzu ettikleri lokasyonlara götürmesi planlandı. Tur otobüsü, 25 Şubat Cumartesi günü Stuttgart’tan hareket etti ve Mobil Dünya Fuarı’nın başladığı gün Barcelona’ya ulaştı.

Mobil Dünya Fuarı süresince Mercedes-Benz standında “Bağlanabilirlik”, “Otonom Sürüş”, “Akıllı Paylaşım Servisi” ve “Elekrikli Araçlar” başlıklarını temsil eden Daimler’in yeni stratejisi CASE (Connectivity, Autonomous, Shared & Service and Electric Drive) detaylı olarak tanıtılıyor. 27 Şubat ile 2 Mart tarihleri arasında konseptlere ilgi duyan ziyaretçiler, bu alanlardaki en yeni gelişmeleri yakından deneyimle şansına sahip oluyorlar.

“Sanal Araç” gibi yeni tanıtım sunumlarına ek olarak, fuar standı ve DigitalLife Café de diğer ziyaretçilerle bir araya gelmek için birer fırsat noktası oluyor. Mercedes-Benz standında günde üç kez canlı olarak gerçekleştirilen “İlham Konuşmaları” ile ziyaretçiler, binek araçlardan ticari araçlara kadar Daimler’in dijitalleşme stratejisi, inovasyon kültürü ve dijital hizmetleri hakkında uzmanlarla birebir konuşma fırsatı elde ediyorlar. Daimler’e dijitalleşme yolculuğunda eşlik eden Hackathon gibi alışılmışın dışında ve ilham verici konseptler ise yine fuarda ilgi noktası oluyor. Stuttgart’tan başlayan yolculuklarını Barselona’da tamamlayan on yaratıcı beyin de tur sonunda elde ettikleri sonuçları ziyaretçiler ile paylaşarak “DigitalLife Campus 2016” serisine noktayı koyuyorlar.

Mobil Dünya Kongresi süresince Mercedes-Benz standında gerçekleştirilen aktiviteler ve dâhil olunan tüm diğer etkinlikler #MBMWC17 etiketiyle sosyal medyadan takip edilebiliyor.

 

Daimler, DigitalLife@Daimler ile dijital dönüşümü Mobil Dünya Kongresi’ne taşıdı. Birçok inovasyon ve ürünün sergilendiği fuar standı, konferanstaki oturumlar ve açılış etkinliği 4YFN dışında DigitalLife-Cafe de ortak bir iletişim platformu olarak kongrede kendine önemli bir yer edindi. Farklı iş kollarından Daimler AG uzmanlarıyla gerçekleştirilen canlı sohbetler, önemli gündem maddesi olarak kongrenin etkinlik ajandasında yer aldı. Teknoloji blog yazarı Sascha Pallenberg’in moderatörlüğünde günde üç kere gerçekleştirilen sohbetlerde; dijital hizmetler, trendler ve inovasyon kültürü ele alındı.

Daimler Stratejisi ve Mercedes-Benz Otomobil Ürün Stratejisi ve Planlaması Başkanı Wilko Andreas Stark yaptığı değerlendirmede “Mobilitenin geleceğini şekillendirme noktasında dijitalleşme bizim için önemli bir kaldıraç konumunda. Mobil Dünya Kongresi, yazılım ve donanım olmak üzere iki farklı dünyadan uzmanlarla bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunabildiğimiz uluslararası ortak bir platform. Mobil Dünya Kongresi, inovatif atmosferiyle geleceğin mobilitesini şekillendirmede bizlere ilham veriyor” dedi.

Bilgisayar programcıları, grafik tasarımcıları, arayüz tasarımcıları ve proje yöneticilerine yönelik DigitalLife Campus serisi “hackathon” katılımcıları da etkinlikte yer aldı. Güncel Hack-on-Bus-Tour’un 10 kod yazılımcısı, elde ettikleri sonuçların sunumuyla etkinliğe renk kattı. DigitalLife Campus serisi “hackathon” katılımcıları, özel donanımlı bir otobüsle Stuttgart ile Barselona arasındaki yolculuklarında Lego parçalarından oluşturulan otonom sürüş özelliğine sahip “RoboCab” adı verilen bir teknoloji yazılımını programlayarak zor bir görevin üstesinden geldiler. Söz konusu robot taksi de stantta sergilendi. Böylece Daimler’in dijital dönüşüm yolculuğuna eşlik eden DigitalLife Campus 2016 etkinliği de sona erdi.

Yarının otomobilini bugünden yaşamak

Mercedes-Benz, Mobil Dünya Kongresi’nde iki farklı sanal gerçeklik örneği tanıttı. Ziyaretçiler, bir yandan sanal gerçeklik gözlükleri yardımıyla Concept EQ otomobilinin sürüş teknolojisini, tasarım ve bağlanabilirlik özelliklerini yakından inceleme fırsatı elde ederken, bir yandan de  tamamen dijital ortamda yapılandırılan seri üretim bir otomobili satın almadan önce dijital ortamda görme imkânı elde ettiler. Etkileşim sembolleri üzerinden jant tipi, gövde rengi veya iç mekân renk kombinasyonu gibi araç özelliklerini dijital ortamda değiştirme seçenekleri sunuluyor. Sanal gerçeklik uygulaması Almanya ve İngiltere’de prototip olarak uygulanıyor.

Araç içerisinde akıllı teknolojile

Mercedes-Benz ayrıca bilişsel araca giden yolda bir sonraki adımı gözler önüne seriyor ve “Fit&Healthy” ile toplumun yükselen sağlık bilinci ile geleceğin mobilite çözümünü bağdaştırıyor. “Mercedes me” de fuarda önemli bir rol üstlendi. Tam ve eksiksiz bir akıllı telefon entegrasyonu tesis eden “Mercedes me” kullanıcılara akıllı telefon üzerinden kalan yakıt miktarını görme veya merkezi kilidi açma/kapama gibi araç fonksiyonlarını gerçekleştirme imkânı sunuyor. Kullanıcı akıllı telefon üzerinden dört adede kadar sanal anahtar aktive edebiliyor.

Birlikte paylaşmak

smart, Mobil Dünya Kongresi’nde salt mobiliteye odaklanan bir otomobilin kullanıcı konforunu ne kadar arttırabildiğini gözler önüne sererek, yeni hizmeti “smart ready to share”i tanıttı. smart kullanıcıları, söz konusu hizmet üzerinden otomobillerini kullanmadıkları anlarda arkadaşlarıyla, meslektaşlarıyla veya akrabalarıyla paylaşabiliyor. smart’ın “ready to” akıllı telefon uygulaması ve ön cama içten monte edilen bağlantı kutusu anahtarsız erişime, bağlantı kutusu “smart ready to drop” adındaki pilot uygulamaya imkân tanıyor. Uygulama, yetki verilen kişilerin aracın bagajına erişerek paket bırakma yetkisi veriyor.

COMAND Online ile tam zamanında: Mercedes-Benz E-Serisi Coupe

Mercedes-Benz’in Mobil Dünya Kongresi’nde sergilediği yeni E-Serisi Coupe modelinde kullanıma sunduğu COMAND Online özelliği ise anlık trafik bilgisi veya Car-to-X iletişimi gibi özellikleri mümkün kılıyor. Sürücüye günlük yaşantıda da her zaman kullandığı birçok ağ bağlantı alternatifi sunuluyor. “Live Traffic” anlık trafik bilgisi desteğiyle varılacak hedefe dinamik güzergâh ile tam zamanında varma imkânı tanıyor. Bunun dışında Live Traffic, “Floating Car Data” gibi farklı kaynaklardan veriler topluyor ve kullanıcıya aktarıyor.

Dijital hizmetler: Birçok kanal üzerinden ağ bağlantısı

Dijital ağ bağlantısı aynı zamanda araç dışındayken de aracın bağlanabilirlik özelliklerini kullanabilmek anlamına geliyor. Araca çevrimiçi erişim fikri, global pazarlarda araç üretimi ve dağıtımı dışında “moovel” gibi mobilite platformlarının ve yeni iş modellerinin gelişmesine de imkan tanıyor.

Mercedes-Benz Kamyon, bağlanabilirliğin ticari araç pazarındaki gerekliliğini ve müşterilere sağlayacağı katkıları öngörerek henüz 2000 yılında telematik hizmeti FleetBoard’u pazara sundu. Marka, Mobil Dünya Kongresi’nde FleetBoard Store’da yeni bir uygulama tanıttı. Üst yapı üreticileri gibi sektör paydaşları dışında taşımacılık sektörünü daha da verimli kılacak yeni çözümler geliştirmeyi ve sunmayı hedefleyen uygulama, geliştiricilerine de açık olan platformdaki uygulamalar, sadece Mercedes-Benz marka araçlara özel olmayıp diğer markaların kamyonlarında da kullanılabiliyor. FleetBoard’un çıkarılabilir DispoPilot.guide tableti üzerinden erişilen uygulamalar anlık verilere erişim sağlıyor.

Mercedes-Benz Vans markasının yeni ürünü Mercedes PRO güncel ve gelecekteki bütün hizmet, çözüm ve dijital servislerle taşımacılık sektöründeki müşterilerin işlerini kolaylaştırmayı hedefliyor. Müşterilere web tabanlı bir platform üzerinden mobilite, bağlanabilirlik, finansman ve filo çözümlerine doğrudan erişim imkânı sunuluyor. Başlangıç olarak sunulan hizmetlerin sayısının zamanla müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda artması planlanıyor.

Parmakların ucundaki mobilite

“moovel”, “mytaxi” ve “car2go” gibi global mobilite markaları da Mobil Dünya Kongresi’nde yer aldı. Dünyanın 26 ülkesindeki 2,2 milyon müşterisiyle “car2go” araç paylaşım pazarının lideri konumunda bulunuyor. Aracı bulma, rezerve etme ve ödemesini yapma gibi işlemler akıllı telefon üzerinden gerçekleştiriliyor.

Akıllı telefon üzerindeki tek bir tıklama sayesinde taksi müşterisi ile taksi sürücüsü arasında doğrudan bir bağlantı oluşturan, dünyanın ilk taksi çağırma/bulma uygulaması “mytaxi” yeni nesil teknolojik mobilite çözümlerinde önemli bir yere sahip. Dünya çapında 10 milyon indirme ve 100.000 kayıtlı taksici ile Avrupa’nın lider taksi çağırma/bulma uygulaması olan “mytaxi”, Avrupa’nın en önemli 10 kentinde hizmet veriyor.

“moovel” her zaman ve her yerde insanları kent içi mobiliteye ulaştırmayı hedefliyor. Dünyanın ilk uygulaması olarak “moovel” Almanya’da farklı mobilite hizmetlerini arama, rezerve etme ve ödemesini gerçekleştirme imkânı sunuyor. “moovel transit”, ABD pazarının ulaşım hizmetlerine yönelik mobil-bilet çözümlerinin önde gelen tedarikçisi konumunda. “moovel” uygulaması üzerinden her 2 saniyede bir bilet satılıyor.

 

CASE Hakkında
CASE harfleri Mercedes-Benz Cars’ın geleceğini simgeliyor. Harfler “Connected-Bağlanabilirlik”, “Autonomous-Otonom Sürüş”, “Shared&Service-Akıllı Paylaşım Servisi” ve “Electric Drive-Elektrikli Araçlar” kavramlarını temsil ederken şirket bu kavramları zekice bir arada kullanıyor. Mercedes-Benz Cars, dört alanın her birinde de öncü rolünü üstleniyor. Bütün faaliyet alanlarındaki ağ bağlantı noktasında “Mercedes me” dijital markası devreye giriyor. Müşteriler söz konusu platforma uygulama, web sitesi veya doğrudan otomobildeki arayüz üzerinden erişim sağlayabiliyor ve kapsamlı kişisel hizmetlere ulaşabiliyor. Otonom sürüşe giden yolda Mercedes-Benz uzun yıllardır araştırmalar yapıyor ve bu alanda öncü rolünü üstleniyor. Mühendisler bu aşamada Sensor Fusion adını verdikleri yöntemi kullanıyor. Kameralar, kızılötesi sensörler ve radar sensörlerinden elde edilen veriler birbiriyle ilişkilendiriliyor ve değerlendiriliyor. Otomobilin mucidi, paylaşım noktasında da “car2go” markasıyla alanında öncü konumunda bulunuyor. 2 milyon kadar kullanıcısıyla “car2go” dünyanın en büyük “free-floating car-sharing” şirketi konumunda bulunuyor. Otomobilleri elektrikle geleceğe hazırlama noktasında da Mercedes-Benz öncü rolünü üstleniyor ve EQ markası altındaki model ailesi dışında eksiksiz bir ekosistem tesis ediyor. Söz konusu ekosistem elektrikli aracın yanı sıra elektromobilite ile ilgili bütün hizmetleri de kapsıyor. Böylece bireysel olduğu kadar ticari müşterilere de batarya çözümleri, şarj teknolojileri ve hatta geri dönüşüme kadar uzanan eksiksiz bir hizmet paketi sunuluyor. Dört alanında her birinde gelişimi sürekli kılmak ve devam ettirmek üzere bütün bu alanlar tek bir çatı altında toplandı.

Mercedes-Benz mobil dünya kongresi mwc
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.