Mars Kolonicilerine Şehir Tasarımı Örnekleri

Mars gezegeni kolonicileri için değişik tasarımlar ile yeni bir takım şehir konseptleri oluşturulmakta. Mars kolonicilerine özel olarak tasarlanmış kubbeler, yarışmada 1. olmayı başarmış oldu.

Mars Kolonicilerine Şehir Tasarımı Örnekleri

Mars gezegeni kolonicileri için değişik tasarımlar ile yeni  bir takım şehir konseptleri oluşturulmakta. Mars kolonicilerine özel olarak tasarlanmış kubbeler, yarışmada 1. olmayı başarmış oldu.

MIT araştırmacıları, ise  Mars gezegeni sömürgeleri için güvenli, tamamen sürdürülebilir, verimli ve  de konforlu konut sunabilmeyi hedeflemekte. Geliştirilmiş olan en son proje olan ve de  orman kubbeleri şeklinde isimlendirilen tasarım, Mars Şehir Tasarımının yarışmasını kazanmayı başardı. En çok 50 kişiyi barındırabilmekte olan kubbeler, yalnızca uyku için bir hayat alanı olarakta düşünülmedi. Kubbeler içerisinde Mars gezegeninin Kuzey Ovaları’ndan gelmekte olan bitkiler ve su bile depolanabilecek.

Su ise, kubbenin içinde yer alan yumuşak hücreleri doldurup radyasyondan korunmakta ve ısı yüklerini yönetme konusunda da yardımcı olacak. Büyümekte olan balıklar ve yeşillikler ile ilgili bir nevi tedariği sağlamış olacak.

Kubbe tasarımı yalnızca dünyanın dışında değil, gezegenimiz içerisinde de kullanma potansiyeline sahip. Yapısal  bir optimizasyon ile  birlikte çöller ya da buzullar gibi çeşitli bölgeler için bu kubbeler tamamen özelleştirilebilir.

Yeraltındaki ağ sistemi, elektrikli özelliğe sahip araçlar için çok daha kolay yerel ulaşım sağlayabilmekte iken, kentlerin altında yer alan hidrofobik bahçeler, daha az bir arazi ve de daha az ulaşım maliyetleri ile beraber taze balık, meyveler ve de sebzeler sağlayacak olabilir.

mars koloni şehir tasarımı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.