Mars Gezegeniyle Alakalı Fazlasıyla Önemli Bir Engel

NASA'nın tarafından önümüzdeki 15 ila 20 sene içinde Mars gezegenine bir astronot yollanmak isteniyor olsa bile bilim adamları kozmik ışınların çok büyük bir engel teşkil edecek olduğu görüşündeler.

Mars Gezegeniyle Alakalı Fazlasıyla Önemli Bir Engel

NASA'nın tarafından önümüzdeki 15 ila 20 sene içinde Mars gezegenine  bir astronot yollanmak isteniyor olsa bile bilim adamları kozmik ışınların çok büyük bir engel teşkil edecek olduğu görüşündeler. 

SpaceX şirketinin kurucusu  olan Elon Musk, mümkün olabilen en kısa zamanda 1 milyon kişiden oluşacağı açıklanan Marslı kolonisinin uçuş ile ilgili masraflarını düşürmek amacıyla çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Diğer taraftan bilim adamlarının araştırmasına bakılırsa, Mars’a gidebilmek radyasyon sebebi ile fazlasıyla tehlikeli bir durumda olabilir. Farelerin de radyasyona maruz kalması üstüne gerçekleştirilen çalışma, aynı durumdaki etkinin insanlar üstünde de ölümcül olabileceğini ortaya koymuş bir durumda.

Kozmik durumdaki ışınlar patlamakta olan yıldızlardan, kara deliklerden ve de uzayda yer alan öteki güçlü kaynaklardan püskürtülmüş durumdaki yüksek enerjiye sahip atomik ve de atom altındaki parçacıklar şeklinde tanımlanıyor. Bu bahsi geçen ışınlar DNA’ya zarar verebilecek, kanser olma riskini arttırabilecek, görmeyi engelleyebilecek seviyede katarakt oluşturabilecek ve de  sinir sisteminin hasarına sebep olacak etkilere sahip durumda. Dünya'nın atmosferi  ise bu zararlı ışınları ciddi bir anlamda absorbe edebilme özelliğine sahipken, astronotlar ise bu zararlı radyasyona fazlası ile maruz kalmakta.

Milyarlarca sene öncesinde manyetik alanını da kaybetmiş olan Kızıl Gezegen Mars ise, kozmik durumdaki ışınların ilk Mars'ın kaşiflerini  çok yüksek radyasyona maruz bırakabilmesi amacıyla tam bir av sahası pozisyonunda bulunabilecek nitelikte.

mars nasa kozmik ışın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.