Mars Gezegeninde Gerçekten Su Var Mı?

Mars içerisinde su arama çalışmalarına ait olan yeni bulgulara resmen ulaşıldı. Daha önce gözlemlenmiş olan koyu çizgilerin Mars içerisinde su arayışında bir dönüm noktası olduğu düşünülüyordu. Pekala elde edilmiş olan son bulgular ne anlama gelmekte?

Mars Gezegeninde Gerçekten Su Var Mı?

Mars içerisinde su arama çalışmalarına ait  olan yeni bulgulara resmen ulaşıldı. Daha önce gözlemlenmiş olan koyu çizgilerin Mars içerisinde su arayışında bir dönüm noktası olduğu düşünülüyordu. Pekala elde edilmiş olan son bulgular ne anlama gelmekte?

Mars yüzeyinde yer alan gizemli koyu çizgileri analiz etmiş olan bilim adamları, 2015 senesi içerisinde sıvı suyun oluşturmuş olduğunu düşündükleri kanıtları buldular. Bu  özel kantılar, mikrobiyal hayatın gezegende desteklenebilecek olduğu anlamına gelen çok heyecan verici bir keşif idi. Fakat Nature Geoscience içerisinde bu hafta paylaşılmış olan yeni bulgular, Mars içerisinde sıvı su bulunmayabileceğini gösteriyor.

Keşfedilmiş olan söz konusu bu koyu çizgiler, tekrarlamakta olan eğim çizgileri (RSL) şeklinde biliniyor. İlk defa 2011 senesi içerisinde gözlemlenmiş olan bu koyu çizgiler Mars gezegeninin tepeciklerinde bulundu. Çok ilginç bir biçimde bu çizgiler aynı mevsimsel geçişlerde gerçekleştiği gibi kaybolup yeniden ortaya çıkmakta idi. 2016 senesi içerisinde Mars  gezegeni Odyssey’nin Termal Emisyon Görüntülemesi Sistemini kullanmış olan araştırmacılar, bu  bahsi geçen koyu çizgilerde muhtemelen çok daha az su yer aldığını tespit etmişti. Fakat bu görüntülerin yanıltıcı bulunduğuna yönelik yeni bulgulara ulaşılmış oldu.

Araştırmacılar ayrıca, Mars  gezegenini Reconnaissance Orbiter’a bağlı  bulunan Yüksek Çözünürlüğe sahip Görüntüleme Bilimi Deney kamerasını kullanıp çizgilerin akan su sebebiyle değil, kaymakta olan kum ve de tozdan kaynaklandığına yönelik kanıtları buldular. Bilim insanları, çizgilerin yalnızca dik yamaçlarda yer aldığını gözlemledi. Fakat araştırmacılar  ise su moleküllerinin kristal yapılar içerisine sıkışmış olabileceğini ve de sıcaklık değişimi ile beraber kaymanın gerçekleşmesinin bu sebepten kaynaklanabileceğini belirtmekte.

mars araştırma su
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.