LYS Sınavları Ne Zaman Olacak

LYS Sınavları Ne Zaman Olacak sorusu gündemde.. LYS başvurularını tamamlayan öğrenciler heyecanla sınav tarihini beklemeye başladı. İyi ama LYS ne zaman yapılacak?

LYS Sınavları Ne Zaman Olacak

Üniversite adaylarının ilk sınavı YGS sınavları, 13 Mart 2016′ da yapılmıştı, LYS sınavları ise Haziran Ayı içerisinde yapılacak. 5 ayrı alanda yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavlarının tarihleri de farkı zaman dilimlerinde olacak. LYS 1 (Matematik), LYS 2 (Fen Bilimleri), LYS 3 (Edebiyat-Coğrafya), LYS 4 (Sosyal Bilimler), LYS 5 (Yabancı Dil).

LYS SINAV TARİHLERİ VE SAATLERİ:

18 HAZİRAN 2016 SAAT : 10.00 : LYS4, Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler)
19 HAZİRAN 2016 SAAT : 10.00 : LYS1, Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik)
25 HAZİRAN 2016 SAAT : 10.00 : LYS2, Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri)
25 HAZİRAN 2016 SAAT : 14.30 : LYS5, Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil)
26 HAZİRAN 2016 SAAT : 10.00 : LYS3, Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya)

LYS SINAVINA GİRECEKLER NELERE DİKKAT ETMELİ

18 Haziran tarihlerinden itibaren yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı'na girecek olan öğrencilerin dikkat etmesi gereken önemli etkenler mevcut. 5 farklı alanda yapılacak olan sınav kapsamında Sosyal Bilimler sınavı 18 Haziran’da uygulanacak. Matematik sınavı 19 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek. Fen Bilimleri sınavı ile Yabancı Dil Sınavı 25 Haziran’da yapılacak. Edebiyat-Coğrafya sınavı ise 26 Haziran’da düzenlenecek. Sınav günü ve saatinin kesinlikle karıştırılmaması gerekiyor.
Ayrıca Sınav sonuçlarının Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan kılavuz doğrultusunda 18 Temmuz’da yayınlanacağı açıklandı.

SINAVA NASIL HAZIRLANILMALI

 • Son hafta her gün sınav saatine kalkar gibi aynı saatte yatıp aynı saatte kalkılmalı.
 • Son hafta sınav saatinde kalkıp, o hafta farklı günlerde en az 3 deneme sınavı çözülmeli.
 • Adaylarının sınavdan bir gün önce uykularını iyi almaları, sınav sabahına uykusunu almış ve zinde bir şekilde uyanmaları sınav anında dinç olmaları açısından çok önemli.
 • Sınav sabahı hafif bir kahvaltı yapılmalı. Ağır ve yağlı besinler, sınavda uyku sorunu yaratabilir.
 • Sınavda mutlaka su olmalı. Ancak suyun dökülme ihtimaline karşın, adayların ayaklarının yanına koyması olası bir kazaya karşı önlem.
 • Sınava girecek adayın sıraya oturduğunda, sınava başlamadan bir kaç defa derin nefes alıp vermesi gevşemesi, rahatlaması ve stres atması için faydalıdır.
 • Sınavdan bir gün önce mutlaka meteoroloji raporuna bakmalıdır. Hava durumuna uygunsa, rahat elbiseler tercih etmelidir. Sınav sırasında üşümek ya da sıcaktan bunalmak başarısızlık için en büyük etkendir.
 • LYS gibi önemli sınavlarda stres yönetimi çok önemlidir. Stres orta düzeyde tutulmaya çalışılmalıdır. Sınav öncesinde, herkesin eşit şartlarda yarıştığı ve tüm adayların da stres düzeyinin yüksek olduğu unutulmamalıdır. Bu düşünce tarzı stresi azaltır.
 • Aday sınavı erken terk etmemelidir. Zamanınızın tümünü iyi kullanmalıdır.
 • Sınav sırasında sıkıldığı ya da zorlandığı anlarda bir kaç saniyeliğine de olsa kafasını kaldırıp etrafına bakmalıdır. Dikkatini anlık olarak stres alanından uzaklaştırmak, yeni bir soruya konsantre olmak için en iyi formüldür.
 • Sınav sonuçlarını optik forma kodlanırken, soruların tek tek veya sınav bittiğinde tümünü kodlama yöntemleri tercih edilmemelidir. Her sayfa bittiğinde üçer veya dörder soruyu kodlayarak, sonuçları forma geçirmek en iyi yöntemdir. Bu şekilde kaydırma riski en aza inecektir.
LYS ÖSYM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.