Lityum İyon Pillerin Mevcut Kapasiteleri 2 Katına Çıkabilir

Lityum iyon pil pazarı akıllı telefonlar ve de dizüstü bilgisayarlardan tutunda elektrikli otomobillere kadar git gide bir büyüme göstermekte.

Lityum İyon Pillerin Mevcut Kapasiteleri 2 Katına Çıkabilir

Lityum iyon pil pazarı akıllı telefonlar ve de dizüstü bilgisayarlardan tutunda  elektrikli otomobillere kadar git gide bir büyüme göstermekte. Araştırmacılar ise, hızlı bir biçimde yaygınlaşmayı sürdüren lityum iyon pil teknolojisini geliştirip, depolamasını 2 kat arttırabilecek bir yöntemi daha keşfetti.

Senelerden beri lityum iyon pillerin anotları amacıyla grafit ve  de bakır kullanılmaktaydı. Fakat araştırmacılar ise, yüksek maliyeti bulunan üretim ve de sınırlı depolama kapasitesi içermekte bulunan bu materyallerin kısıtlamalarını aşmayı başarabilecek alternatif bir takım materyaller aramaya başladılar. Son olarak ise Teksas’ta yer alan mühendisler tarafından geliştirilmiş olan yeni bir  tane kalay alüminyum alaşımı 3 konuda lityum iyon pil teknolojisi için bir katkıda bulunacak olabilir.  Aynı zaman içerisinde bu pillerin çok daha hızlı ve de çok daha ucuz bir biçimde üretilmesini de sağlayacak olabilir.

Kreder ile ekibi, geleneksel piller içerisinde kullanılmakta olan titiz kaplama işlemini atlamakta olan basitleştirilmiş bir üretimin yaklaşımı ile  beraber bunu başarmış olduklarını da öne sürmekte. Mekanik bir şekilde nano yapısı bulunan metal folyoların içerisine Kalay haddelenerek özel bir alışım oluşturup alüminyuma direkt bir şekilde eklenebilir. Bu şekilde malzeme içinde yer alan parçacıklar da azaltılmış olacak.

Araştırmacılar sonuç olarak ortaya çıkmış olan materyali, geleneksel durumdaki anot materyalinin kalınlığının 4/1'lik kısmına ve  de ağırlığının yarısına denk gelmiş olduğunu belirtiyor. Yani  bahsi geçen bu yöntem daha az kalınlığa sahip ve de  daha az incelikteki pillerin üretilebilmesini mümkün kılmakta. Öte yandan bütün bu fiziksel azalmaya karşın 2 kat daha çok depolama sağlamakta.

lityum lityum iyon pil batarya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.