Linux İçinde SambaCry Güvenlik Açığı İle Bilgileriniz Tehlikede Olabilir

Popüler işletim sistemlerinden birisi olan ve açık kaynak olarak kullanıcılarına sunulan Linux'un popüler programı olan Samba, WannaCry benzeri bir tehlike ile karşı karşıya kalabilir.

Linux İçinde SambaCry Güvenlik Açığı İle Bilgileriniz Tehlikede Olabilir

Linux üzerinde yer alan Samba programında WannaCry saldırısında kullanılan yöntemle açık oluşturulabileceği ortaya çıktı. Linux sistemlerde Windows bilgisayarlarla ağ üzerinden aygıt dosyaları paylaşılabilmesine olanak sağlayan Samba programında bu tehlikeden kaçınabilmek için neler yapmak gerekiyor? İşte detaylar..

Açık kaynak işletim sistemi olan Linux üzerinde sıkça kullanılan bir program olan ve linux sistemlere uzaktan erişimi sağlayabilen Samba programı bugün için dünyada kullanılan milyonlarca linux işletim sistemli bilgisayarı tehdit altına aldı.

Samba programında açık oluşturularak fidye tarzı virüsler, korsanlara bitcoin kazandıran uygulamalar, reklam virüsleri gibi çeşitli saldırı türleri Linux kullanan milyonlarca kişinin başını ağrıtabilir.

Kaspersky tarafından Samba programının geliştiricileri ile paylaşılan açığın ayrıntıları ile güncelleme alan Samba programı güncel hali ile bu tehlikeden sorunsuzca sıyrılabiliyor. Ancak şuan için güncellenmemiş Samba programı kullanan 1 milyondan fazla Linux kullanıcısının olduğu tahmin ediliyor.

Linux işletim sistemini kullanan kullanıcılar sistemlerinde Samba programını kullanıyor ise bu programı acilen güncellemeleri güvenlikleri açısından oldukça önem arzetmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.