Karma Gerçeklik Mozilla İle Standart Hale Gelecek

Mozilla şirketi, hangi cihazı kullanmakta olduğunu hiç fark etmeden sanal gerçeklik ile birlikte artırılmış gerçeklik konusundaki teknolojilerini bir araya getirebilen karma gerçekliğin internet üzerindeki çalışma biçimini standart hale getirmeyi istediğini duyurdu.

Karma Gerçeklik Mozilla İle Standart Hale Gelecek

Mozilla şirketi, hangi cihazı kullanmakta olduğunu hiç fark etmeden sanal gerçeklik ile birlikte artırılmış gerçeklik konusundaki teknolojilerini bir araya getirebilen karma gerçekliğin internet üzerindeki çalışma biçimini standart hale getirmeyi istediğini duyurdu. Firma, uyumluluğu çoğaltmak için çerçevelerin ve  de araç takımlarının beraber çalışmasının gerekli olduğunun altını çizmekte.

Karma gerçeklik ile ilgili yeni geliştirme programıyla beraber cihazlar ile birlikte kulaklık setlerinin, çerçevelerin ve de araç kitlerinin bir anda çalışmasına odaklanılıp, geliştiricilerin türlü araçları ve de yayınlama yöntemlerini seçerek kullanıcıları sarmakta bulunan deneyimleri çevrimiçi bir ortama taşıması istenmekte.

Firma ayrıca, sanal gerçekliği standart hale getirmenin artırılmış gerçeklikten çok daha akıcı bir biçimde gelmiş olduğunu belirtiyor. WebVR API ise; Firefox ile birlikte Oculus tarayıcılar, Samsung Internet ve de Microsoft Edge ile beraber gelmekte. A-Frame ile ReactVR sanal gerçeklik  konusundaki çerçevelerinin de git gide popülerleşmiş olduğu vurgulanıyor.

Firma hem artırılmış hem ise  sanal gerçeklik cihazları içerisinde uygulamak üzre WebXR API isimli taslağını sunmakta. WebXR ise, türlü aygıtlarda yer alan ortak kavramları bir araya getirmekte. Hatta firma, yakın bir zamanda App Store üstünden sunacak olduğu WebXR isimli görüntüleyici uygulamasını da hazırlıyor.

Tarayıcılarda yer alan 3 boyut desteği içinde Firefox’un çok daha geniş 3 boyut desteği ile beraber evrileceği ve de Servo kullanılıp bir 3 boyutlu mobil tarayıcısı platformu geliştirilmekte bulunduğu mesajı verilmekte. Öte yandan bu platform, karma gerçeklik özelliğine sahip başa takılabilir ekranlarla ilgili de destek sağlıyor olacak.

mozilla karma gerçeklik firefox
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.