Kansere Karşı Evlere Cihaz Yerleştirilecek!

"Türkiye Ev İçerisinde Radon Gazı Seviyesi Haritalandırılması" adlı projesi kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), evlerin içinde bulunan radon gazı ölçümlenerek kansere de neden olan bu gazın 62 bin eve yerleştirilecek cihazlarla ölçülmesi projesi başlatıldı.

Kansere Karşı Evlere Cihaz Yerleştirilecek!

Türkiye Ev İçerisinde Radon Gazı Seviyesi Haritalandırılması projesi kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), evlerin içinde bulunan radon gazı ölçümlenerek kansere de neden olan bu gazın 62 bin eve yerleştirilecek cihazlarla ölçülmesi projesi başlatıldı. 


66 bin pilot evde yapılacak olan testlerde, evlere yerleştirilen radon gazı ölçüm cihazlarının 2 ay boyunca salon ve yatak odalarında ve hiç oynatılmadan bekletilecek.

Yayınlanan istatistiki verilere göre doğal kaynaklardan yüzeye çıkarak, evlerin içinde biriken ve kansere de neden olduğu bilinen radon gazı, başta akciğer kanseri olmak üzere bir çok kanser türüne neden olduğu uzmanlar tarafından açıklanıyor.

Sağlık Bakanlığı ve  Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından yürütülen ve “Türkiye Ev İçerisinde Radon Gazı Seviyesi Haritalandırılması" adıyla ön plana çıkan proje kapsamında ülke genelinde bulunan 62 bin pilot eve radon sensörleri yerleştirelerek ölçümler yapılacak. 

Bugüne kadar 41 ilde çalışma tamamlanırken 2019 yılına kadar diğer illerdeki radon gazı ölçümleri de belirlenen program dahilinde tamamlanacak.


Belirlenen tüm bölgelere yerleştirilecek olan ölçüm cihazları iki ay boyunca salon ve yatak odalarında bulunan dolap üzerleri gibi yüksek bir yerde, hiç oynatılmadan bekletilecek. Yerleştirilen bu cihaz, her gün ev içindeki radon gazı oranını ölçerek kaydedecek. 

Ölçümler sonunda TAEK tarafından incelenecek olan cihazlarda radon gazının tespit edildiği bölgelerde acil önlemler alınacak. Radon gazının yüksek olduğu tespit edilen evlerin zemini de özel bir malzemeyle kaplanacak. Mevcut binalarda ise, toprakla temas eden çatlak veya su sızıntıları varsa, bina onarıma alınacak.

 

radon gazı sağlık bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.