Kaliteli Grafik Kartı Nasıl Anlaşılabilir

Kaliteli, iyi bir grafik kartı seçebilmenin püf noktaları nelerdir ? İşte oyunculara yardımcı olabilecek bu konu üzerinde duruyoruz. Grafik kart hususunda dikkat edilmesi gerekenleri bir bir açıklıyoruz.

Kaliteli Grafik Kartı Nasıl Anlaşılabilir

Günümüzde bilgisayar teknolojileri hususunda oyuncuların en dikkat ettiği parçalardan biri de grafik kartı... Çünkü grafik kartları oyunlar için belki de en önemli donanım... Eğer grafik kartı yüksek değilse oyuncuların yüksek ayarlarda güncel kaliteli oyunları oynamaları mümkün olmuyor. Bu durum pazarda da büyük bir etki yarattı. Şuan da 100 TL'den 3000 TL'ye kadar grafik kartlar bulunmakta ve haliyle bu doğrultuda büyük bir rekabet söz konusu...

Peki bir bir grafik kart satın almak istiyorsak bütçemiz için en doğru seçimi nasıl yapmalıyız ? Bir grafik kartının iyi olup olmadığını anlayabilmenin en güzel yolu nedir ?

Bilgisayar donanımları ile ilgili pek bilgisi olmayan kişiler genellikle kagıt üzerinde yazan değerlerle seçim yapmaktalar. Oysa bu yanlıştır. Mesela bir grafik kartında en önemli şeyin bit ve GB değerleri olduğunu söylerler. Vram denilen GB değeri örneğin 2 GB ise daha iyi , 1 GB ise daha kötü sanarlar. Bu, onların sandığı kadar önemli bir şey değil. GB değerine bakarak grafik kartı tercih eden biri bu noktada yanılgıya düşecektir. 1 GB grafik kartı kendisinden daha yüksek Vram'e sahip mesela 4 GB Vram'e sahip bir grafik kartından daha iyi olabilir. Bu noktada asıl farkı belirleyici şey GPU'dur. Grafik kartın işlemci birimine göre biz performans alıyoruz.  Yani bit , GB gibi değerler pek önemli değil. GB değerleri hususunda yalnızca şuna dikkat edin ; Dönemsel olarak yeterlilik derecelerine bakın. Mesela şuan da 2017 yılındayız. 8 GB vRAM'e sahip grafik kartları da var 4 GB vRAM'e, daha düşüğüne sahip grafik kartlar da var. Şuan da 4 GB vRAM yeterli geliyor daha fazla gerekmiyor. Ancak bu 2018 yılında da yetecek anlamına gelmez. Bu arada yaptığım değerlendirmeleri genelleme altında yapıyorum. Yani 4 GB aşan tek tük oyun var diye genellemeyi bozmadım. Ne demişler ; İstisnalar kaideyi bozmaz.

Şimdi teknik olarak biraz bilgi vermeye çalıştık ancak donanım dünyasının içinde olmayan bir teknoloji severin hemen bunları algılamasını bekleyemeyiz. Bu yüzden bizim burada diyeceğimiz en doğru ve mantıklı şey ; Kişinin performans videolarını izlemesi ve o şekilde kanıya varması olacaktır. Mesela girdiniz Vatan Computer internet adresine ve grafik kartlar kategorisindeki, cebinize göre grafik kartlara bakıyorsunuz. Karşınıza bütçenize uygun 20 adet grafik kart çıktıysa bunların teker teker isimlerini YouTube arama çubuğuna yazın ve yazarken de sonuna Fps ibaresi ekleyin. Oyunlarda nasıl performans verdikleri de karşınıza çıkacaktır. Bu arada şunu da söyleyeyim eski bir grafik kartı seçmeyin. 2017 yılında şuan da en güncel grafik kartlar AMD tarafında Rx 400 serisi, Nvidia tarafında da Gtx 1000 serisidir. Bundan daha eski modeller de satılıyor aman bu tuzağa düşmeyin.

 

grafik kart ekran kartı grafik kartı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.