Jailbreak Artık Ölecek Mi?

İlk iPhone çıkmış olduğundan beri bulunan jailbreak eski durumdaki popülaritesini kaybetti.

Jailbreak Artık Ölecek Mi?

İlk iPhone çıkmış olduğundan beri bulunan jailbreak eski durumdaki popülaritesini kaybetti. 2 önemli uygulama kaynağının arka arkaya kapanması ve de Saurik’in açıklamalarıyla jailbreakin son demlerini yaşamış olduğunu göstermekte.

iPhone ile iPod touch ilk defa 2007 senesinde piyasaya çıkmış olduğunda jailbreak yapmak çok eğlenceli ve pratik sebeplerle hızla popülarite kazanmış idi. Daha App Store üzerinde bile yokken kullanıcılar jailbreak ile uygulama ve  de oyun yükleyebilmektelerdi. Asıl olarak iOS sistemine müdahele edip duvar kağıdı ayarlayabilmek bile en eski iOS versiyonları içerisinde eğlenceli bir şey idi.

Apple şirketinin kabul etmediği pek çok uygulamanın toplanmış olduğu Cydia, zaman ile iPhone 
 modelinin tutkunlarının vazgeçilmezi durumuna geldi. Öyle ki Apple Store üzerinden iPhone alır almaz Cydia yüklemiş olanlar bile oldu. iPhone 3g ülkemiz içersinde satışa sunulduğu zaman Türkçe desteği bulunmuyordu.

2008 senesinde bir  tane ekip(ingiliz anahtarının ekibi) iPhone modeline Türkçe desteği getirmekte olan bir dil paketini Cydia’ya ekledikten sonra jailbreak ülkemiz içerisinde de popüler duruma geldi. İlk iPhone modellerinde olmayan kameranın kaydı, MMS gibi çeşitli özelliklerin sunulacak olması, iPhone 4s modeline özel ve de ilk başta Türkçe desteği bulunmayan Siri’nin Türkçe şeklinde iPhone 4 modelinde bile kullanılabilir duruma gelmesi ise jailbreakin en büyük yararlarındandı.

Cydia’nın kurucularından biri olan Jay Freeman Saurik, geçmiş olduğumuz günlerde gerçekleştirdiği açıklamada ilk iPhone modeline jailbreak yapıldığı zaman iPhone modelinin en önemli özelliklere sahip bulunduğunu, fakat zamanla jailbreakin önemini yitirmiş olduğunu açıkladı. Bu konu ile ilgili en yetkili kişiden yağılmış olan bu açıklama ise iOS dünyasında çok büyük bir hayal kırıklığına sebep oldu. Geliştiriciler ise çalışmalarını illaki sürdürecektir. Fakat tweak geliştirme ile ilgili eski hareketliliğin bulunmayacağı kesin gibi.

jailbreak iphone ios
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.