iPhone X Modeli İçin Stajyer Öğrenciler İçin Fazla Mesai Yaptırmış

iPhone X modeli için kullanıcı eleştirilerini gelmeyi sürdürürken üretim hattı ile alakalı yeni bir skandal ortaya çıkmış oldu.

iPhone X Modeli İçin Stajyer Öğrenciler İçin Fazla Mesai Yaptırmış

iPhone X modeli için kullanıcı eleştirilerini gelmeyi sürdürürken üretim hattı ile alakalı yeni bir skandal ortaya çıkmış oldu. Foxconn şirketi, iPhone X modeli için üretim hattı içerisinde stajyer öğrencilerin çok mesai yapmış olduğunu da açıkça itiraf etti.

Apple şirketinin tedarikçisi olan Foxconn şirketi, iPhone X  modelinin üretimiyle alakalı bir itirafta bulunmuş oldu. Foxconn şirketi, iPhone X modelinin üretiminde yasalara aykırı bir biçimde stajyer emeğinin kullanılmakta olduğunu açıkladı. Çin Devleti iş kanunlarının ihlal edilip stajyer öğrencilerin üretim hattı içerisinde günde 11 saat çalışmakta olduğu belirtildi.

6 tane stajyer öğrenci yapmış olduğu açıklamada, Foxconn şirketinin Çin iş yasasının ihlal etmiş olduğunu, kendilerine çok mesai yaptırılmış olduğunu söyledi. Financial Times'in verilerine bakılırsa Foxconn şirketinin fabrikalarında 3000 taneyi aşkın stajyer çalışmakta. Bu stajyerler ise üstelik 17 ila 19 yaşında bulunuyorlar ve de iş deneyimi kazanmak amacıyla çalışıyorlar.

Foxconn şirketi, stajyerlerin çok mesai yapmasına artık izin vermemekte olduğunu bildirdi. Apple şirketinin iPhone X dağıtımı konusunda gecikme yaşamamak amacıyla stajyerlerin de çok mesai yapmasını istemekte olduğu söyleniyor.

Foxconn şirketi için fazla mesai skandalı ise bir ilk değil. 2010 senesi içerisinde fabrikada çok uzun saatler çalıştıktan sonrasında bir takım çalışanlarda intihar etmişti.

apple iphone x foxconn
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.