iPhone X Beklentileri Karşıladı mı?

Apple tarafından uzun bir süre merakla beklenen yeni iPhone modelleri, geçtiğimiz aylarda resmi olarak duyuruldu ve bir önce de dünyanın çeşitli bölgelerinde resmi olarak satışa sunuldu

iPhone X Beklentileri Karşıladı mı?

 

SPONSOR iÇERİK

Apple tarafından uzun bir süre merakla beklenen yeni iPhone modelleri, geçtiğimiz aylarda resmi olarak duyuruldu ve bir önce de dünyanın çeşitli bölgelerinde resmi olarak satışa sunuldu. Büyük bir beklenti sonrası kullanıcılara ulaşmaya başlayan yeni iPhone modeli, birçok açıdan yeni tartışmaları da başlatmış oldu. Bu tartışmaların başlaması ve çeşitli sorunların kendini göstermeye başlaması ile birlikte, iPhone X modelinin beklentileri karşılayıp karşılamadığı ile ilgili sorular kendini göstermeye başladı.

 

Hem teknik özellikleri hem de tasarımı göz önünde bulundurularak, çeşitli konular gündeme getiriliyor ve bu konular, bazı kullanıcılar için iyi bir sonuç anlamına gelmiyor.

 

iPhone X tasarımı ile bazı kullanıcıların eleştirisini alıyor!

 

Öncelikle Apple’ın satışa sunduğu ve bazı bölgelerde de satışa sunmaya hazırlandığı yeni iPhone modelinin tasarımı ile ilgili tartışmalara değinmek gerekirse, birçok farklı kesim tarafından ekranın üstünde yer alan çentik, büyük bir sorun olarak değerlendirilmeye başlamış durumda.

 

 

Güncel teknoloji haberleri kapsamında çok sık olarak gündeme gelen bu sorun, Apple’ın tasarım hatası yapmış olabileceği şeklinde de yorumlanıyor. iPhone X modelinin çerçevesiz ekranında sadece üst bölümde bir çentik bulunuyor. Bu çentik ekranın bir bölümünü boşa çıkartıyorken, bir zorunluluk olarak gösteriliyor. Zira başta Face ID özelliğinin kullanılması için yerleştirilen sensörler olmak üzere ön kamera ve çeşitli diğer sensörler bu bölümde bir araya geliyor.

 

Çerçevesiz ekrana geçildiği için de tüm bu gereksinimlerin ekranın üst bölümündeki çentiği oluşturmasına vesile oluyor. Görüntü açısında tartışmalar yaşansa da en büyük sorun, ekran kullanımındaki tasarım sorunları oluyor. Birçok mobil uygulama ve mobil oyun, şu an için bu çentiğe uyumlu değil ve ekranın altından ve üstünden boşluk sunarak kullanıcıların kullanımına sunuluyor. Durumun böyle olması da birçok kullanıcı için negatif bir kullanım anlamına geliyor. Bununla beraber çerçevesiz ekrandan da beklendiği kadar yararlanılamamasına neden oluyor.

 

 

Şu an için Apple’ın kendi uygulamaları da bu çentiğin sadece sol ve sağ bölümünü kullanabiliyor. Videolar konusunda da çok ciddi problemler ortaya çıkıyor. Tam ekranda görüntülenemeyen videolar, ekrana doldurulduğunda ise videonun bazı bölümlerinden feragat edilmesine neden oluyor.

 

Face ID, Touch ID yerine getirilince bazı kullanıcıların beklentileri boşta kaldı!

 

Ekranda yer alan bu çentik ile ilgili çalışmalar devam ederken, bir diğer tartışma konusu ise Apple’ın yeni Face ID isimli teknolojisi oldu. Apple, yeni yüz tanıma teknolojisine Face ID ismini verdi ve iPhone X modelinde Touch ID yerine Face ID teknolojisini kullanıma sundu.

 

Çerçevesize yakın ekrana geçildiği için Apple, parmak izi okuyucu özelliği Touch ID sistemini iPhone’un arka bölümüne taşımak yerine bu özellikten ayrılmayı tercih etti. iPhone 5s modelinden bu yana kullanıcılar tarafından sevilerek kullanılan Touch ID isimli parmak izi okuyucu özelliği, Android tarafında da önemli bir etki oluşturmuştu. Ancak Apple, bu özelliğe veda etti. Daha önceleri Apple’ın parmak izi okuyucu sistemi ekrana dahil edeceği ve Face ID ile beraber Touch ID sistemini de sunmaya devam edeceği bekleniyordu. Böyle bir atılım gelmediği için kullanıcılar tarafında bir hayal kırıklığı kendini göstermiş oldu. Bununla beraber Face ID ve Touch ID karşılaştırması ile ilgili önemli bilgiler de gündeme geliyor ce parmak izi sistemi öne çıkıyor.

 

Hızlı şarj ve kablosuz şarj tartışması!

 

 

iPhone X modeli ile ilgili bir diğer en büyük tartışma konusu ise Apple’ın yeni iPhone modelinde kablosuz ve hızlı şarj teknolojisi sunmasına rağmen, kutudan çıkan kablo ve şarj cihazı ile birlikte kablosuz şarj teknolojisi kullanılamıyor. Bu konuda da Apple’a farklı bir eleştiri geliyor.

 

Toparlamak gerekirse Apple’ın yeni iPhone X modelini, beklentileri tam manasıyla karşılamış olmasa da birçok özelliği ve tasarımı ile rakiplerini ciddi anlamda geride bırakmayı başarıyor. İlerleyen dönemlerde ülkemizde de satışa çıkması ile beraber yeni iPhone X, merakla bekleyen çok daha fazla kullanıcı kitlesine erişmeye devam ediyor olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.