iPhone ürününüz çakma olabilir! Kandırılmayın!

Apple, tüm dünya için ürettiği akıllı telefonu iPhone'nin isim hakkını 'çakma ürün fabrikası' Çin'de kaybetti. Bundan sonra ucuz orjinal ama Çin malı iPhone ürünler raflarda karşınıza çıkabilecek.

iPhone ürününüz çakma olabilir! Kandırılmayın!

Çin pazarıyla daha önce büyük bir hukuki savaşa başlayan Apple, savaşı resmen kaybetti. Genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan akıllı telefon ve akıllı cihaz devi Apple, en fazla para kazandığı ve satış yaptığı dal olan telefondan yani iPhone'dan artık büyük zarar edecek. Çünkü Çin ile bu isim için girdiği hukuki mücadeleyi kaybetti. İphone'nin isim kullanma hakkı Çin piyasasında Apple'nin elinden alındı..


Çin'deki ucuz ve kalitesiz mallara verilen iPhone isminden ötürü yasal haklarını aramaya kalkan ve Çin Mahkemeleri'ne başvuru yapan Apple, haklı bulunacağını düşündüğü yargıdan aksi yönde bir karar alarak yıkıldı. Çin mahkemeleri iPhone isminin Çin pazarında sadece Apple'nin kullanmasına izin vermedi. Telif hakkı isteyen Apple, iPhone isim hakkını bu pazarda almadığı gerekesiyle davayı aleyhte sonuçlandırdı. Böylelikle Apple, en çok sattığı ürünü iPhone'un Çin piyasasındaki isim hakkını kaybetti.


Mahkemenin verdiği kararla birlikte Çin'in en büyük teknoloji şirketlerinden Xintong Tiandi, hem ticari hayatını kurtardı hem de bu ismi kullanma hakkına devam etme hakkı kazandı. Xintong Tiandi'nin bu zaman kadar iPhone adıyla çıkarttığı telefon aksesuarlarıyla ilgili akla gelen her şey yine kendisinde kalacak. Hatta mahkemenin kararı kimi hukuki danışmanlara göre iPhone telefonlar içinde geçerli olacak. Ancak Çin piyasasında. Ama Çinli şirket bunu el altından Avrupa ve Asya'da da satabilecek. Tabii bu Çinli bir hukuk şirketinin varsayımı.


Apple'nin hukuki danışmanı bu kararı daha üst mahkemeye taşıyacağını söylerken, kaybetseler dahi sadece telefon aksesuarları konusunda isim hakkını kaybettiklerini ve iPhone telefonlarının kesinlikle benzerinin aynı isimle yapılamayacağını söyledi.


Apple bu hukuksal savaşa bundan 14 yıl önce başlamış ancak Çin mahkemeleri dava isteğini 2013 yılında kabul etmişti.


2009 yılında iPhone modellerini Çin pazarına sunan Apple'nin bu kararın ardından nasıl bir yol izleyeceği ise teknoloji dünyası tarafından merakla bekleniyor.

iphone çakma iphone çin iphone apple
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.