iOS 11 İle 16 GB iPhone Sahipleri Alan Tasarrufu Yapabiliyor

Apple'ın iOS 11 güncellemesi ile ilgili yayınladığı özelliklerden birisi özellikle düşük depolama alanına sahip iPhone modellerini kullananlar için oldukça sevindirici olacak.

iOS 11 İle 16 GB iPhone Sahipleri Alan Tasarrufu Yapabiliyor

Teknoloji devi Apple, iPhone 7 modeli ile birlikte 16GB'lık iPhone seçeneğini tarihe karıştırmış ve en düşük boyut olarak 32GB modelini piyasaya sürmüştü. Bunun yanında özellikle iPhone 6S ile birlikte gelen 4K video kayıt özelliği sayesinde 32GB depolama alanının bile yeterli olmayacağı düşünülüyor.

Üst düzey depolama alanı bulunduran modellerin yüksek fiyatı da baz alındığında 16GB iPhone modellerinin sahipleri de bu aralar ciddi depolama alanı sıkıntısı yaşıyor. Özellikle bu seçenekli iPhone kullanıcıları iOS 11 güncellemesi ile bir nebze olsun rahatlayabilirler. Öyle ki Apple, iOS 11 ile birlikte fotoğraf ve video kaydetmek için format değişikliğine gitmesi ile birlikte alan tasarrufuna da gidilmiş oldu.

Apple'ın WWDC 2017 etkinliğinde duyurulan iki yeni format olan HEVC ve HEIF ile iOS kullanıcıları fotoğraf kalitesini düşürmeden verileri sıkıştırabilme imkanına kavuşacak. Ancak kullanıcılar bu içerikleri paylaşırken normal sıkıştırılmamış format kullanılacak.

Yapılan testlerde 2MB boyuta sahip olan bir görselin sıkıştırılmış format sayesinde 1.2MB'a kadar indirilebildiği gözlendi. 61MB boyutunda video ise 33MB'a kadar düşürülebiliyor

iOS 11 bulunan cihazınızda Ayarlar > Kamera > Biçimler alanında yüksek verimlilik ve en uyumlu format seçeneği arasında geçiş yapılarak bu özellik aktifleştirilebiliyor.

Yalnız Apple'ın iOS 11 ile getirdiği bu özellik belli başlı cihazlarda kullanılabiliyor. A9 ve A10 işlemci cihazlar olan iPhone SE, iPhone 6S, 6S Plus, iPhone 7 ve 7 Plus destekleyen cihazlar arasında yer alıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.