Intel X86 Mimarisine Son Veriyor

Intel X86 mimarisine yavaş yavaş son vermeye başladı. Marka son yapılan açıklama sonrasında bunda sonra yeni mimarilere geçiş yapacağı ve X86 mimarisine son vereceğini belirtti.

Intel X86 Mimarisine Son Veriyor

İşlemci üreticileri arasında en iyi markalardan biri olan Intel, şu an için dünya işlemci üretimi sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Mobil alanda da kendisini kanıtlamış olan firma özellikle 2000’li yıllarda kullanmaya başladığı mimariler sayesinde hem işlemci teknolojilerinde hem de işlemci satışlarında istediği rakamlara da ulaşmış ve birçok ünlü bilgisayar markasıyla iş ortaklığına başlamıştı. Intel’in bu günlere gelmesinde en etkili olan teknolojilerinden birisi de X86 mimarisi olmuştu. Teknoloji devinin ilk kullandığı mimarilerden biri olan x86 mimarisi bir dönem bilgisayarlarda en çok karşılaşılan mimari olarak öne çıkmıştı.

Intel 64 Bit Serileri Kalıcı Hale Getirecek

Her ne kadar Intel’inn başarı elde etmiş olduğu bir alan olsa da teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve bu nedenle yapısı ne kadar iyi olursa olsun hemen her teknolojinin bir sınırı bulunuyor. İşte bu sınır Intel X86 mimarisi içinde geçerli. Bir dönemin en iyi mimarilerinden biri olsa da Intel sonunda X86 desteğini kesiyor.

Markanın son dönemde külfet olarak gördüğü mimarinin son toplu sipariş teslimatının yapıldığı bundan sonra üretimin durdurulduğu belirtildi. Yani yeni bir mimari gelene kadar Intel 64 bit sistemleri kullanmaya devam edecek. Bu sürenin ise epey uzun soluklu olacağı belirtiliyor. Yeni teknolojilerdeyse nasıl bir değişim olacağını göreceğiz.  

intel x86 intel 32 bit intel işlemciler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.