Intel Şirketine Ait Olan Optane DIMM Ne Zaman Çıkacak?

Kalıcı bir bellek döneminin müjdecisi durumunda bulunan Optane DIMM, 20 seneyi aşkın zamandır bilgisayar belleklerinde yer alan en büyük değişime işaret etmekte.

Intel Şirketine Ait Olan Optane DIMM Ne Zaman Çıkacak?

Kalıcı bir bellek döneminin müjdecisi durumunda bulunan Optane DIMM, 20 seneyi aşkın zamandır bilgisayar belleklerinde yer alan en büyük değişime işaret etmekte. Son ortaya çıkan iddialar ise , Intel Optane DIMM (çift sıraya sahip bellek modülü) çıkışı amacıyla hazırlıkların devam ettiğini söylüyor.

Optane DIMM isimli ürün, DRAM ve de NAND flaşın en iyi  şekildeki karakteristik özelliklerini bir araya getirmekte. DRAM’in mevcut hızı ve de düşük gecikme zamanı ile NAND flaşın güç olmadığı zaman bile veri depolaması yeteneği bu yeni bellekler içerisinde aynı potada eritilmekte. Bu yeni bellek modüllerinin çıkışı içinde  2018 senesinin 2. yarısı planlanmakta.

Bu 2 tanesini birleştirmek ise 3D XPoint belleğin hızı ile gecikmesini geliştirip olanaklı olacak. Intel şirketi hali hazır bir şekilde bu teknolojiyi temel almakta bulunan tüketici sınıfında SSD’lerin satışına başlamış halde. Öte yandan firma 3D XPoint çiplerin üretilmesine  de bir hız verdi.

İlk önce 2017 USB Küresel Teknoloji Konferansı'nın etkinliğinde tanıtılmış olan Optane DIMM isimli ürünün bellek eşlemeli bir cihaz şeklimde işlev göreceği fakat mevcut  haldeki DDR4 DRAM ile olanaklı olandan fazlasıyla yüksek bir  depolama yoğunluklarıyla çalışmaya devam eden birincil depolama aygıtı olarak ön planda bulunacağı açıklanmıştı.

Bu yeni gelişmenin sayesinde DRAM endüstrisi içerisine bir hareket gelecek olduğu da tahmin edilmekte. Endüstri fiyat düşmesi ve de yoğunluk artması yoluna gitmesi şart olabilecek gibi gözükmekte.

intel optane dımm dram
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.