Intel Şirketi Grafik Kartının Piyasasına Sağlam Bir Şekilde Girecek

Intel şirketi, AMD Radeon Technologies içinden gerçekleştirdiği dev transferle beraber grafik kartının piyasasına çok güçlü bir giriş yapmayı istediğini de göstermiş oldu.

Intel Şirketi Grafik Kartının Piyasasına Sağlam Bir Şekilde Girecek

Intel şirketi, AMD Radeon Technologies içinden gerçekleştirdiği dev transferle beraber grafik kartının piyasasına çok  güçlü bir giriş yapmayı istediğini de göstermiş oldu. Raja Koduri artık yeni firmasında Intel markası ile üretilecek olan GPU donanımların başında yer alan isim olacak.

AMD Radeon Technologies şirketinin başında yer alan Raja Koduri, Intel şirketinde ayrık grafik kartları için en kıdemli başkan yardımcısı ve de baş mimar şeklinde görevlendirilmiş bir halde. Böylece firma, pazar içerisinde  AMD ve de NVIDIA ile girecek olduğu rekabet için  çok önemli bir adım atmış oldu.

Firmanın grafik kartlarında en son girişimi ise Larrabee ismi ile anılmıştı. Daha sonrasında ise bu kart, Xeon Phi serisinin altında HPC uygulamalarında süper ölçeklendirilebilir bir çoklu çekirdek işlemci durumuna dönüştürülmüş idi.

Diğer taraftan gelişmeler 2 değişik teorinin oluşmasına da neden oldu. Bunlardan birincisi yakın bir zaman içerisinde CPU ve de GPU’yu bir araya getirmiş ilk çok çipe sahip modüllerin duyurulmuş olması. Bu modüller nedeniyle işlemci ve de grafik donanımlarının bu yola girebilecek olduğu da düşünülmekte. Diğeri de, AMD şirketinin Intel ile yakın kalıp kendisine de bir yarar sağlamayı istemesi.

Intel şirketinin sıfırdan çok büyük bir ürün mü tanıtacak olduğu, endüstriyi değişik bir yöne mi kaydıracak olduğu yoksa elinde yer alan ürünleri mi geliştirecek olduğu da çok büyük bir merak konusu. Tabii ki de firma sıfırdan başlamaya karar verir ise Ar-Ge zamanı da uzamış olacaktır. Bir başka seçenekte süreci hızlandırmak amacıyla AMD şirketinden GPU lisanslamak şeklinde olabilir.

intel amd transfer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.