Intel İşlemci Mimarisini Değiştirme Kararı Aldı

Değişmemekte olan tek şey aslında değişimin kendidir. Zen ile ilgili mimari, Intel için değişim yapma zamanının geldiğini de açık bir şekilde göstermiş oldu.

Intel İşlemci Mimarisini Değiştirme Kararı Aldı

Değişmemekte olan tek şey aslında değişimin kendidir. Zen ile ilgili mimari, Intel için değişim yapma zamanının geldiğini de açık bir şekilde göstermiş oldu. Aynı zaman içerisinde mobil dünyanın hızlı şekildeki yükselişi de Intel şirketini devrimsel ve de modüler bir tasarım yapmak için zorluyor.

AMD şirketinin Ryzen işlemcileri içerisinde kullanmakta olduğu Zen ile ilgili mimarisi, baştan ele alınmış bulunan yenilikçi tasarım yaklaşımlarının tam olarak ne kadar etkili olabileceğini bir defa daha ispatlamış oldu. Son seneler içerisinde sunduğu yeni nesil işlemciler kapsamında heyecan verici kazanımları bir türlü sunamayan Intel şirketi, Core ismini vermiş olduğu işlemci mimarisini devam ettirmenin yerine sil baştan daha yeni bir tasarıma geçme konusunda bir karar aldı.

Intel'e ait olan x86 mimarisi son 10 sene içerisinde çok ciddi  bir şekilde evrim geçirerek ve bugünlere kadar gelmeyi başardı. Heyecan verici olan en son güncellemesini  ise Sandy Bridge tasarımı ile birlikte almış olan bu mimari, yeni nesildeki üretim teknolojilerinin getirmiş olduğu yeni verimlilik ve de ona bağlı durumdaki frekans artmasıyla bugün hala fazlasıyla rekabetçi durumda olsa bile, AMD şirketinin önümüze koymuş olduğu %50+ seviyesinde bulunan IPC artışı da kesinlikle fazlasıyla heyecan verici durumda.

Elimizdeki özel bazı bilgilere göre ise, Intel şirketinin NGC ismini vermiş olduğu tamamen yeni işlemci mimarisinin 2020 ila 2021senesinin  öncesinde hiç bir şekilde boy göstermeyecek gibi durmakta. O döneme ait koşulların doğrultusunda ise 5nm üretim geometri konusuda Intel tarafında aktif bir şekilde kullanıma geçmiş durumda olabilir. Diğer yandan mobil cihazların yükselmesini de hesaplamak mecburiyetinde bulunan Intel, aynı zaman içerisinde her bir noktası modüler olan, devrimsel  durumda bir mimariyi geliştirmek mecburiyetinde.

ıntel amd zen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.