İnsansız hava aracının tek ihtiyacı güneş

Andre Borschberg, güneş enerjisiyle çalışan "Solar Impulse 2" uçağının mucidi ve pilotu. Borscberg, iki yıl içinde tamamıyla güneş enerjisiyle çalışabilecek insansız hava aracı (drone) üretmek istediklerini açıkladı.

İnsansız hava aracının tek ihtiyacı güneş

Borschberg yaptığı açıklamada, üretmek istediği Drone’un 6 ay hiç durmadan güneş enerjisiyle çalışabileceğini ve bu aracın tarım ve iletişim sektörlerinde de kullanılabileceğini açıkladı.

Ekip olarak tamamıyla güneş enerjisiyle faaliyet gösterecek bir insansız hava aracı üzerinde çalışıyoruz ve bu projeyi yaklaşık iki yıl içinde hayata geçirmeyi hedefliyoruz diyen Borscberg, uyduların havada sabit kalamadığını ve sürekli dünya çevresinde turlamak zorunda olduğunun altına çizerek, "Drone’lar ise sabit kalabiliyor. Ayrıca bu aracı, istediğiniz zaman yere indirebilir, yapısında değişiklikler yapabilirsiniz. Bu açıdan uydulara göre daha avantajlı. Araç, normal hava trafiğinin 20 kilometre üzerinde stratosferde uçabilecek." dedi

Borschberg, "Facebook, Google, Airbus ve Boeing de tamamıyla güneş enerjisiyle faaliyet gösteren bir drone imal etme projesi üzerinde çalışıyor. Facebook ve Google, bu araçlar sayesinde havadan yüksek hızlı internet ve uzun mesafeli iletişim yöntemleri sağlamayı amaçlarken, Boeing ve Airbus da ileride uyduların yerini alabileceği düşünülen bu tarz insansız hava araçlarının imalatıyla sektördeki yerlerini şimdiden sağlamlaştırma amacı güdüyor." Dedi.

Projeye göre, farklı rotalarda uçan güneş enerjili "drone"larla kurulacak bir ağ sayesinde, kesintisiz ve hızlı internet konusunda büyük ilerleme kaydedilecek ve araçlar ayrıca tarım ve iletişimin yanı sıra, coğrafi oluşumlar, hava kirliği gibi konularda da araştırma yapabilecek.

drone insansızhavaaracı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.