İlker Tabak : 2017 Bilişimde Atılım Yılı Olacak

Başbakan Binali Yıldırım’ın 2017 yılını Bilişimde Gelişim Yılı ilan etmesiyle beraber ilk somut adımlar atılmaya başlandı. Türkiye Bilişim Derneği Başkanı İlker Tabak, 2017 Yılının bilişimde atılım yılı olmasını arzı ettiklerini belirtti.

İlker Tabak : 2017 Bilişimde Atılım Yılı Olacak

Türkiye’de, 2017 yılının önemli gündemlerinden biri bilişim sektörü olacak. Geniş katılımla gerçekleştirilen Türkiye Bilişim Derneği’nin 33. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda Başbakan Binali Yıldırım’ın 2017 yılını “Bilişimde Gelişim Yılı” ilan etmesi ve yerli yazılıma dikkat çekmesiyle, gözler bu alanda yapılacaklara çevrildi.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı İlker Tabak, bilişim sektörü için atılması gereken adımların başında kamunun yerli yazılım kullanmasının geldiğini söyledi. 2023 hedeflerine yerli bilişim çözümleriyle ulaşmak için 2017 yılının önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken İlker Tabak, “Bilişim sektörü mutlaka stratejik sektör olmalı. Cari açığı ancak yerli bilişim çözümleri ve yerli yazılımla kapatabiliriz. Bu nedenle yerli yazılım yapan insan gücümüze ve şirketlerimize sahip çıkmalıyız. 2017 yılının bilişimde atılım yılı olmasını arzu ediyoruz” dedi.

Bilişimin özellikle de yazılımın katma değeri yüksek sektörler olduğuna dikkat çeken İlker Tabak, şunları söyledi:

“Cari açığın kapatılmasında bilişim kilit bir rol oynayabilir. Bu nedenle yerli bilişim çözümlerinin üretilmesi önceliğimiz olmalı. Sektörde çok yetenekli ve nitelikli uzmanlarımız ve şirketlerimiz var. Sektör paydaşları olarak bu potansiyeli canlandırmak için birlikte hareket etmeliyiz. Kendi üretimimiz olan, kendi mühendislerimizce, insan gücümüzle ürettiğimiz, milli ve yerli yazılım sistemlerimizi, özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında, kullanmak yazılım ihracatını artırmak için ön koşuldur. Çünkü kullanmadığınız bir ürünü satamazsınız. Diğer taraftan yerli yazılım ve bilişim ürünlerinin olması ve özellikle kamuda kullanımının artması aynı zamanda siber güvenlik için de önemli.

Dernek olarak 8–9 Aralık 2016 tarihlerinde Ankara’da düzenlediğimiz ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın da açılışını onurlandırdığı 33. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda ortaya çıkan tablo da bu durumu net bir şekilde ortaya koydu. Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya başta olmak üzere siyaset, kamu, bilim, iş dünyası ve medyadan yoğun katılımın olduğu kurultayımız Ankara’da bilişim rüzgarı estirirken, sektörün öneminin daha da iyi anlaşılmasını sağladı. Kamu, özel sektör, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve öğrencilerimizin katılımıyla, 2 bini aşkın paydaşımızla birlikte yaptığımız kurultayda, sektörümüz her yönüyle ele alındı. 2 günde toplam 14 oturum gerçekleştirildi ve 22 akademik bildiri sunuldu. Tüm bu oturumlarda özellikle iki konu ön plana çıktı; yerli yazılım ve bilişimin demokrasinin teminatı olduğu.

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım açılış konuşmasında “bilişim ve iletişim araçlarının demokrasinin teminatı olduğu” tespitini, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı gece yaşanan örneklerle dile getirdi ve “2017 yılının bilişim yılı” olması talebimize olumlu yanıt verdi. “2017 yılı Başbakanımızın da ifade ettiği gibi “bilişim ve gelişim yılı olacak”. Sayın Başbakanımıza duyarlılığından ve desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türkiye artık her alanda milli yazılımını üretmeli. TBD olarak buna öncülük etmeye, üzerimize düşeni yapmaya hazırız. TBD olarak ayrıca Kamu İhale Kanunu’nda bilişim ve yazılım alımlarına ilişkin, telif haklarını gözeten, kolaylaştırıcı düzenlemelerin yapılması için ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya hazırız.”

Kaynak : egitimajansi

bilişim ilker tabak binali yıldırım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.