İlk Defa Yapay Zekaya Sahip Bir Drone Kendi Uçuşunu Gerçekleştirdi

Drone endüstrisi artık sektörlere dağılıyor ve insan hayatını kolaylaştıran unsurlardan birisi haline geliyor. Yapay zekâ ile bezenmiş Drone'lar üzerinde çalışmalar ise devam ediyor. Gerek lojistik gerekse diğer sektörlerde fazlasıyla işe yarayabilecek bu araçlar için Carnegie Mellon Üniversitesinde ciddi bir proje başlatılmış.

İlk Defa Yapay Zekaya Sahip Bir Drone Kendi Uçuşunu Gerçekleştirdi

Projenin başında profesör Abhinav Gupta yer alıyor. Kendisi aynı zamanda Carnegie Mellon Üniversitesi Robotik Enstitüsünde profesörlük yapıyor. Drone navigasyon sistemleri üzerinde uzun süredir uğraş verdiklerini belirten profesör bunu bir şekilde yapay zekâya yöneltebileceklerine inandıklarını söylüyor. Sonrasında ise kapalı alan testlerinde gözlemlerini aktararak böyle bir şeyi başardıklarını, bunun açık alanda da geliştirilerek mümkün olabileceğine vurgu yapıyor.

Üniversite kapsamında geliştirilen yapay zekâya sahip Drone bir iç mekânda test edilmeye başlandı. Atılan yapay zekâ ve uygulamalarla beraber Drone programlanarak belirli kıstaslara göre hareket etmeye başladı. Temel amacı aynı noktadan kalkış gerçekleştirip bir noktaya çarpana kadar rota belirleyip uçmaktı. Ortalama 11.500 denemede 20 kez bir duvara, bir masaya ya da bir eşyaya çarptı.

Ancak 11.500 denemenin sonrasında artık yapay zekâ nerede hangi eşyanın olduğunu öğrendi. Deneme yanılma yöntemi tıpkı insanlarda olduğu gibi yapay zekâlı Drone'larda da işe yaradı. Drone için yazılım geliştiren robotik enstitüsü topladığı veriler ışığında sorunsuz bir uçuşu kanıtlamış oldular.

Drone yapay zekâ ile 40 saat uçtuktan sonra yabancı olduğu bir mekânı tüm ayrıntılarıyla tanıyıp ona uygun bir rota çıkarabilmeye başladı. Bu geliştirme sürecinin daha verimli işlemesiyle birlikte insan hayatında birçok ayrıntıya müdahil olacağından ise şüphe yok.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.