İlk Bilgisayar Antik Yunanlılardan Çıktı!

2 Bin yıl kadar önce Antik Yunanlıların güneş sisteminde bulunan beş gezegen de dahil olmak üzere güneş ve ayın da uzaydaki yerini doğru bir şekilde belirleyebildikleri bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Tarihin ilk bilgisayarı olarak nitelendirilen düzeneğin gizemi araştırılıyor!

İlk Bilgisayar Antik Yunanlılardan Çıktı!

Bilim adamları, antik Yunanların 2 bin yıl önce Güneş'in, Ay'ın ve Güneş Sistemi'ndeki beş gezegenin konumlarını doğru olarak belirlediklerini ortaya çıkardı.

Akdeniz'de Girit ve Mora arasında yer alan Küçük Çuha (Antikythera) Adası yakınlarında 1901 yılında bulunan bir gemi enkazından bulunan düzeneği araştıran bilim adamları, "Dünyanın ilk analog bilgisayarı" olarak da bilinen cihazın aynı zamanda Güneş ve Ay tutulmalarını saptamak için renk kodlarının olduğunu buldu.

Tahminen 2 bin 100 yıl önce yapıldığı sanılan düzeneğin günümüzün çok ilerisinde bir teknolojiye sahip olduğunu fark eden araştırmacılar, düzeneğin hemen hemen bin yıl sonra bulunan mekanik astronomi saatleriyle aynı görevi yaptığını fark etti.

 12 yıla yakın süren araştırmayı yönlendiren Cardiff Üniversitesi Astrofizik Bölümünden Profosör Doktor Mike Edmunds, "Çok miktarda bronz dişli çarktan meydana gelen mekanizma, son derece ileri düzeyde. Bu nedenle daha önce de benzeri mekanizmalar yapıldığını düşünüyoruz. Fakat şimdiye kadar benzer bir düzenek dünyanın hiçbir yerinde görülmedi." şeklinde konuştu.

Hem Güneş hem de Ay takvimine göre hazırlanan mekanizma, Ay'ın evrelerini, Güneş ile Ay'ın Zodyak'taki konumlarını, çıplak gözle görülebilen Jüpiter, Venüs, Mars, Merkür,  ve Satürn’ün sıralanışını gösteriyor. 

Araştırma “Almagest” dergisinde ilgilenenlere sunuldu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.