IBM'in Yapay Zeka Sistemi Watson Finans Sektörüne Adım Atacak

IBM'in yapay zeka teknolojisi Watson yeni bir sektöre daha el atıyor. Fransız bir banka ile çalışacak olan Watson, finans sektöründe ne kadar etkili olacak birlikte göreceğiz.

IBM'in Yapay Zeka Sistemi Watson Finans Sektörüne Adım Atacak

Bugüne kadar sağlık sektöründen film sektörüne kadar birçok sektörde kendisine yer edinen IBM'in yapay zekası Watson, Fransız Credit Mutuel bankası ile yapılan anlaşma dahilinde bankanın 20 bin çalışanı ile birlikte 5 bin markaya hizmet vererek finans sektörüne de adım atıyor.

Günlük 350 bin müşteri mailini incelemesi beklenen Watson, danışmanlara bu mailleri sınıflandırarak göndererek istenen işlemin önem sırası gibi detayları ele alacak. Bu sayede bankanın müşterilerine daha hızlı yardımcı olması sağlanacak.

Watson'un anlaşma dahilinde bankada yapacağı işlem sadece bununla sınırlı değil. İki sanal asistan uygulamasının yardımıyla müşterilere banka kampanyaları ile ilgili bilgi vermenin yanında ev ve araba sigortaları gibi işlemler de yapay zeka sistemi sayesinde yapılabilecek.

Credit Mutuel Bankası Watson için sadece yardımcı araç görevi göreceğini dillendiriyor. Direkt olarak müşterilerle Watson'un iletişim kurmayacağını belirten banka yıl sonunda müşterilerinin kredi riskleri gibi daha ayrıntılı alanlarda bu sistemin kullanılacağını belirtti.

IBM'in yapay zekası Watson'un son yıllardaki gelişimi oldukça hızlı. Birçok sektörde görev yapan bu yapay zeka sistemini önümüzdeki dönemde hayatımızın hangi alanlarında göreceğiz merak konusu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.