I Am Alive İnceleme

I Am Alive oyununun inceleme yazısı ile sizlerleyiz ! I Am Alive oyununu nasıl bulduk ? I Am Alive hakkında ayrıntılı inceleme...

I Am Alive İnceleme

I Am Alive oyunu, Ubisoft Shangai tarafından geliştirilmiş bir oyun olup, yaklaşık 2 GB boyutundadır. Oyunun boyutunun çok yüksek olmamasının sebebi üç boyutlu olmasına karşın sınırlı bir alanda sizi tutmasıdır. Yani çok geniş  bir harita söz konusu değildir ve objeler hususunda farklı bir tema kullanılmıştır. Oyun sadece siyah beyaz renklere sahip değil ancak renkler siyahımsı ve grimsi olarak karşımıza çıkıyor. Yani görüntülerde efekt uygulanmış. Bu sanırım oyunun hikayesinden dolayı yapılmış bir şey. Çünkü oyunda deprem yüzünden yerle bir olmuş bir şehirdeyiz ve bu yüzden de etraf toz bulutu halinde. Efektin de bu noktada etkili olduğunu, yerinde olduğunu söyleyebilirim.

HİKAYE

I Am Alive oyununda, iş icabı ailesinden uzakta olan ve türlü zorluklara göğüs germek zorunda kalan bir karakteri yönetiyoruz. Meydana gelen deprem sonucu ailesini bulmaya çalışan karakterimizin ismi ise Adam... Adam, güçlü bir karaktere sahip ve tırmanma yetisi de kuvvetli. Zaten tırmanma yetisi oyun sırasında çok işimize yarayacak çünkü depremle yerle bir olmuş kentte bazı noktaları geçebilmek için tırmanmamız gerekecek. Oyundaki yegane amacımız deprem sonrası ailemizi bulabilmek.

OYNANIŞ

Oyunun başlangıç kısmında neler yapmamız gerektiğini, hangi tuşlara basmamız gerektiğini oyun yardımı bize aktarıyor. Bu yüzden pek zorlanmıyoruz. Oyun son derece gerçekçi yapılmış bir oyun yani mesela bir yerden bir yere tırmanırken enerji tüpümüz birden sona ermeye başlıyor. Enerji tüpümüz tükenmeden tırmanışımızı tamamlamamız gerekiyor yoksa aşağıya düşüyoruz ve o bölüme yeniden başlamak durumunda kalabiliyoruz. Haliyle oynarken bir şeyi yapmadan önce seri bir şekilde düşünmelisiniz. Öte yandan oyunda silahlarımız da olabiliyor. Bunu insanlardan alıyoruz veyahut çevreden buluyoruz. İnsanlar demişken oyundaki insanlar depremin etkisiyle daha bencil hale geliyorlar ve soygunlar artıyor. Eşkiyalar tarafından önünüz kesilirse diye her dakika tetikte olmalısınız. Oyunu oynarken tırmanmalar gayet başarılı ve gerçekçi. Büyük bir bug da gözüme çarpmadı.

GRAFİK VE SES 

Oyunun grafik kalitesi ve ses kalitesi gayet yerinde. Yani oyun çok yüksek iddialara sahip bir oyun olmamasına rağmen yine de gayet güzel grafikler ve seslendirmeler sunmakta. Ancak tabii aşırısını beklemek de hayal kırıklığına uğratabilir. Grafik olarak benim şu çok hoşuma gitti ; Oyunu oynarken doğal afetler , yıkımlar söz konusu olan şehrin atmosferinin gayet iyi yansıtıldığını hissediyorsunuz. Bu da sizi oyuna çeken güzel bir etken. 

GENEL DEĞERLENDİRME

8.9 / 10

I Am Alive oyununa genellikle pek çok eleştirmen düşük puanlar vermiş ancak ben aksine çok yüksek bir puanı layık gördüm. Çünkü bu oyun, insanların çıkmadan önce bekledikleri kadar iddialı bir oyun değildi. Yani kabı belli olan ve buna göre değerlendirilmesi gereken bir oyun diye düşünüyorum. Oyuna bu denli yüksek puan vermemin sebebi atmosferi güzel yansıtabilmesi, diğer oyunlardan farklı olması, dinamik oynanışı, hikayesidir. Oyunu oynarken sonunu gerçekten de merak ederek oynuyorsunuz  ve bu da kuşkusuz hikaye modu bazlı bir oyunda çok önemli bir şey.

ı am alive inceleme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.