Hackerlar CCleaner'ı Hedef Aldı

Windows işletim sistemi kullanıcılarının fazlası ile sık bir şekilde kullanmakta olduğu uygulamalar arasındaki CCleaner, hackerların saldırılarına maruz kalıp bilgisayarları da güvenlik tehlikesiyle karşı karşıya bir durumda bıraktı.

Hackerlar CCleaner'ı Hedef Aldı

Windows işletim sistemi kullanıcılarının fazlası ile sık bir şekilde kullanmakta olduğu uygulamalar arasındaki CCleaner, hackerların saldırılarına maruz kalıp bilgisayarları da  güvenlik tehlikesiyle karşı karşıya bir durumda bıraktı.

CCleaner ismine sahip olan, Londra merkezli bir  yazılım şirketinden Piriform tarafından geliştirilir iken Avast şirketi, geçmiş olduğumuz Temmuz ayında 1.3 milyar dolar tutarında dünya çapındaki 130 milyon tane kullanıcıya sahip durumdaki firmayı satın aldığını duyurmuştu.

Fakat, fazlası ile basit bir arayüze sahip bir durumda olmasına karşın çok etkili ve de çok hızlı sonuçlar verip kullanıcıların beğenilerini kazanmayı başaran bu uygulamanın son dönem içerisinde hackerların yeni hedefi durumuna  gelmiş olduğu ortaya çıktı.

Cisco Talos içerisinde görevli bulunan güvenlik araştırmacılarının tarafından gerçekleştirilen açıklamaya bakılırsa, CCleaner isimli programın barındırılmış olduğu sunuculara ulaşmayı başaran hackerların, CCleaner'a ait olan 5.33.6162 ve de CCleaner Cloud'a ait 1.07.3191 sürümlerinin kurulum dosyalarının içerisine kötü maksatlı yazılımlar yerleştirmiş oldukları ortaya çıktı.

Avast  şirketinin yetkilileri ise yaklaşık olarak 2.27 milyon tane kullanıcının bu bahsi geçen durumdan etkilenmiş olduğunu belirtirken, uygulamalar içinde yer alan veriler şifrelenmiş olduğundan hackerların bu verilerden hiç bir şekilde yararlanamayacakları da ifade edilmekte.

Yalnızca 32 bitlik sürümleri kapsamakta olan bu saldırıdan sonra yetkililer, kullanıcıları da CCleaner ile birlikte CCleaner Cloud programının en güncel durumdaki sürümlerini yüklemeleri ile ilgili uyarıyor.

avas ccleaner hacker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.