Güneş Fayansları Solar Enerji Teknolojisinde Çığır Açabilir

Güneş fayansları ilk duyulduğunda anlam verilemese de solar enerjinin yaygınlaşması için devrim olabilir. Günümüzde solar paneller oldukça kalın ve birçok kişinin kafasına yatmasına rağmen fiyatlarıyla caydırıcı olabiliyor. Güneş enerjisinden faydalanmak oldukça mantıklı bir çözümleme iken maalesef baz fiyatlarının yüksek olması bunun önüne geçiyor.

Güneş Fayansları Solar Enerji Teknolojisinde Çığır Açabilir

Avustralya'da Newcastle Üniversitesinde başında Paul Dastoor ve ekibinin yer aldığı araştırmacılar ise müthiş bir buluşa imza attılar. Şimdiye dek elektronik mürekkep ile elektriği iletmeyi tercih eden üç farklı üniversite var. Bunlardan birisi olan Newcastle Üniversitesi ise Paul Dastoor önderliğinde güneş fayansları üretmeyi başardı.

Peki ya güneş fayanslarının normal güneş panelleriyle arasındaki fark ne? İşte burada asıl önemli olan nokta maliyet farkı olarak gözleniyor. Araştırmacılar yaptıkları açıklamalarda metrekare fiyatının 7.42 $ ile üretilebileceğini söylüyor. Bu durumda 100 metrekarelik bir çatının kaplanması yalnızca 742 $ maliyetle mümkün olacak. Üretim ve kâr marjıyla beraber yine 100 metrekare çatı için ortaya çıkabilecek maksimum rakam aşağı yukarı buna yakın.

Güneş fayanslarının üretim performansı ise yine normal panellere göre iletkenlik bakımından daha yüksek. En düşük güneş ışığında bile daha fazla enerji emilmesi sağlanabiliyor. Kullanılan malzeme pet şişelerin üretim malzemesi olduğundan ötürü 0.1 milimetre kalınlığında paneller son derece kullanışlı oluyor. Üstelik geri dönüşüme uygun ve tamamıyla temiz enerji olarak hayatımıza girebilir. Araştırmanın başında yer alan Paul Dastoor öyle iddialı ki Tesla tarafından üretilen solar çatı projesinden çok daha makul fiyatlarla hayata geçirilebileceğini öngörüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.