Görünmezlikle İlgili Pelerin Geliştirmeye Başladılar

Harry Potter isimli film ile birlikte bir zamanlar pek çok kişinin hayal etmekte olduğu görünmezlik teknik bir şekilde olanaklı.

Görünmezlikle İlgili Pelerin Geliştirmeye Başladılar

Harry Potter isimli film ile birlikte bir zamanlar pek çok kişinin hayal etmekte olduğu görünmezlik teknik bir şekilde olanaklı. Avusturya içerisinde TU Wien’de yer alan araştırmacılar, opak bir tane materyalin üstüne doğru gelen ışık dalgalarının bir eş zamanlı şekildeki dalga deseni çizio, hedefi tamamen görünmez duruma getiren yeni bir  tane süreç geliştirmeyi başardı.

Teknik bir şekilde bir gün hem ışık hem ise ses dalgalarında bizi tamamen  görünmez yapabilecek bir pelerinin üretilmesi olanaklı. Retinalarımızın bir takım şeylerden sıçramakta olan hafif durumdaki ışık dalgalarını almasının sayesinde nesneler bizlere görünür olmakta. Gizleme ile ilgili önceki girişimlerin pek çoğu nesnelerin etraflarında hafif dalgaların yolunu büküp bu ilkeye  bir karşı koymaya çalışmıştı. Fakat yalnızca küçük ölçeklerde çalışabilmekteydi ve genel olarak parlaklık efekti gibi farklı görsel efektleri de yarattı.

TU Wien’de yer alan araştırmacılar da özel bir tane  malzeme ve de özel bir tane dalga Teknolojisi kullanıp görünmezlik özelliğinin fazlası ile iyi sonuçlar vermiş olduğunu belirtiyor. Orijinal durumdaki ışık dalgasını nesneden geçirebilecek şekilde yönlendirmekte olan araştırmacılar, nesne hiç bir şekilde orada yokmuş gibi bir şekilde görüntüyü elde etti. Optik bir şekilde aktif durumdaki malzemenin, enerji verildiği zaman daha önceki çalışmalarda kullanılmakta olan malzemelerden değişik bir davranış göstermiş olduğu belirtilmekte.

TU Wien'in ekibi, şu zamana kadar pelerini yalnızca bilgisayar simülasyonları ile test etti. Gelecek aşama şeklinde ise pratik testlerinin yapılacak olması planlanmakta. Pelerinin teorik bir şekilde, akustik gizleme içinde çalışacak olduğu düşünülüyor. Bu sebeple ise araştırmacılar, ses dalgaları içinde vir denemelerin devam ettiğini belirtiyor.

harry potter tu wien gorünmezlik pelerini
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.