Google'ın Yüksek Hızda Bedava İnternet Projesinde Yeni Adım

Geçtiğimiz günlerde güneş enerjisi ile 1 ay havada kalacak dronelar aracılığıyla yüksek hızda ve bedava internet dağıtımı projesine son verdiğini ifade eden Google'dan yeni adım geldi! Düzenlediği basın toplantısı ile havada uzunca süre kalacak olan balonlar aracılığıyla internet dağıtımına başlayacağını duyuran Google, balon testlerine başladığını da açıkladı

Google'ın Yüksek Hızda Bedava İnternet Projesinde Yeni Adım

Teknoloji devi Google, oldukça uzun bir süredir üstünde çalıştığı ve geçtiğimiz günlerde drone yapısını rafa kaldırdığını duyurduğu Loon Projesi'ndeki yeni gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek gelinen son aşama hakkında önemli bilgiler verdi. Google, bedava internet anlamına gelen bu projesi ile internetin ulaşmadığı bölgelere balonlar yardımıyla yüksek hızda ve ücretsiz internet dağıtacak.

Geçtiğimiz yıllar içinda satın aldığı şirketle birlikte bedava internet dağıtacak olan Loop projesine başladığı 4 yılın ardından ilk defa somut bilgiler verilmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde drone üzerinden yapılacağı planlanan yüksek hızda ve ücretsiz internet dağıtımı projesiyle ilgili, projenin rafa kaldırıldığı haberleri gündeme gelmişti. Ancak görünen o ki Google, drone yerine balonları tercih etti ve internet dağıtımı projesini balonlar aracılığıyla yapacak. 

Yaklaşık 4 yıl önce dünyada halen internetin ulaşamadığı kırsal bölgelere, bu bölgelerdeki insanların da internetle buluşabilmesi amacıyla başlatılan Loon Proje’si ile gökyüzünde süzülen ve güneş enerjisi ile çalışan dronelar yardımıyla herkese internet ulaştırmayı planlamıştı. Bu amaca yönelik olarak drone üzerine çalışan google, geçtiğimiz günlerde drone projesinin sonlandırıldığını duyurmuştu. Ancak şirket tarafından dün yapılan basın açıklamasıyla projede çok önemli bir kilometre taşının da geride bırakıldığı ve ücretsiz yüksek hızda internet dağıtımının artık çok daha yakın olduğunu dile getirdi.

Alphabet’e bağlı Google X araştırma departmanı tarafından yürütülen projeyle ilgili konuşan Google X Müdürü Astro Teller, kendi kendine dolaşan ve internet imkanı sağlayan balonların gelişimi ile ilgili ‘’beklentilerin de ötesinde’’ olduğunu dile getirdi ve balon yoluyla kırsal bölgelere internet ulaşımını gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştıklarını ekledi.

Proje mühendisleri eylül ayında, balonların hava akımlarından nasıl kurtulacağını keşfederek böylece balonların aylarca belirli bir noktada nasıl sabit kalmasını sağlayan bir yöntem geliştirmişlerdi. Bu gelişmenin heyecan verici olduğunu dile getiren Teller bu sayede 200, 300 ya da 400 balona ihtiyaç duymaksızın sadece 10, 20 veya 30 balonla denemelere başlanabileceğini ifade etti. Teller ayrıca ekibin navigasyon ve irtifa kontrol sistemi için bir yapay zeka geliştirdiğini ancak bu yapay zekanın daha da akıllı olabileceğini belirtti.  Haftalar İçinde Hazır Olabilir Sistemin tam anlamıyla çalışmaya başlaması için halen birçok açıdan test edilmesi gerekiyor ancak bu gelişme sayesinde daha az balon kullanımı projenin takviminde bazı değişikliklere neden olarak sistemin aylar içinde değil belki de haftalar içinde hazır olmasını sağlayabilir.   Projenin mühendislerinden Sal Candido da dünkü basın toplantısında bu duruma dikkat çekerek ‘’İnsanlara faydalı internet hizmeti sağlayabileceğimiz projenin çok daha erken bir vakitte uygulamada olacağını düşünüyoruz’’ dedi

google google internet bedava internet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.