Google'ın Microsoft Windows'ta Bulduğu Açık WannaCry Virüsüne Kapı Açabilir

Google tarafından geliştirilen Project Zero biriminin tek amacı daha güvenli bir internet kullanımı. Keza bunun için büyük bir ekip sürekli olarak Google açıklarını araştırıyor. Aynı şekilde diğer işletim sistemleri ve şirketleri sık sık yokluyor. Böylelikle global çapta bir güvenilirlik mümkün olabiliyor.

Google'ın Microsoft Windows'ta Bulduğu Açık WannaCry Virüsüne Kapı Açabilir

Google Windows açığı bulduğunu yine bizlerle paylaşırken bu kez acele etmedi. Zira bu tip açıkların kapatılması için firmalara ortalama 90 günlük bir süreç tanınıyor. Kullanıcı bilgilendirme aşamasının 90 gün sonra başladığını söylemek gerekiyor. Henüz resmi raporunu yayınlamayan Google ekibinden Tavis Ormandy ise bu açığın şimdiye kadar nasıl keşfedilmediğine şaşırdığını vurguluyor.

Ortağı Natalie Silvanovich ile birlikte buldukları açık için Tavis Ormandy ''çılgınca kötü bir açık'' tanımını yapıyor. Bu durumda Windows kullanıcılarının bir hayli endişeye kapıldığını söyleyebiliriz. Hatta birçok kullanıcının Twitter üzerinde son dönemlerde dolaşan fidye virüslerinden etkilenip etkilenmeyeceğini merak ettiğini gördük. Fakat Microsoft raporun kendisine iletilmesinden yalnızca 24 saat sonra bir güncelleme yaparak Windows Defender'ı nihai sürümüne yükseltti.

Bu noktada Windows Update ile güncellemeyle birlikte yamayı alıp almadığınızı kontrol etmenizde yarar var. Windows Defender'ı açarak program içinden Hakkında kısmında girip sürümüne bakmanız gerekiyor. 1.1.13704.0 sürümü ya da x.1 ve üzeri olan sürümlerde kesinlikle yamanın alındığını söylemek mümkün. Microsoft mevcut yamanın 48 saat içinde tüm varsayılan Windows sürümlerine dağıtılacağının altını çizerek açığı kapattığını hepimize beyan etmiş oldu. Project Zero Windows açıkları dışında bir döneme Apple açıklarını açıklamasıyla damga vurmuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.