Google ve Facebook’u Hangi Ortak Karar Birleştirdi

İnternet haberciliğinde 'çok tıklanma' amacıyla yapılan sahte haberlere önlemler gelecek. Google ve Facebook'a son dönemde şikayet ve tepkilerin artması nedeniyle yeni bir uygulamaya geçileceği belirtildi.

Google ve Facebook’u Hangi Ortak Karar Birleştirdi

Sahte haberlerin sosyal medyada yayılmasıyla ilgili olarak Facebook da eleştiriliyor ancak şu an Google bu tarz haberlere karşı daha aktif bir rol üstleniyor. Özel bir gazetenin haberine göre; Google, artık sahte haber sitelerinin Google’dan reklam geliri alamayacağını duyurdu. Google’ın yeni politikasına göre sahte haberler yayımlayan ve bunları sosyal medya platformları ile (Facebook, Twitter) yayarak gelir elde eden siteler Google’ın reklam ağından çıkartılacak. Bu kararın zamanlaması dikkat çekici çünkü tarihinin en tartışmalı başkanlık seçimlerinden birini yaşayan ABD’de arama motorları ve sosyal medyada boy gösteren sahte haberlerin seçime etkisi eleştiriliyor. Reuters’e açıklamaya yapan Google sözcüsü, okuyuculara hatalı ve yanıltıcı bilgi veren, kasıtlı olarak gerekli bilgileri gizleyen sayfaların reklam almasını kısıtlayacaklarını belirtti.

GOOGLE DA ADIM ATTI:

Facebook'un dışında Google da sahte haber sitelerine karşı harekete geçti. 
Google, Reuters'a yaptığı açıklamada sahte haber sitelerinin artık arama devinin reklam uygulaması AdSense'i kullanamayacağını belirtmişti. Google sahte haber sitelerinden önce suç, şiddet, pornografi ve nefret söylemi içeren sitelerin de AdSense uygulamasını kullanmasına izin vermiyordu.
Arama devi, yeni politikasıyla sadece sahte haber kaynaklarını değil, yayıncının kimliğinin yer almadığı, yanlış içerikli bilgiler içeren sitelerin de AdSense'i kullanmasına engel olacak. 
 

FACEBOOK'A "TRUMP" TEPKİSİ:

Donald Trump'ın anketlerin aksine sürpriz bir şekilde ABD başkanı seçilmesinin ardından Facebook'un Trump'ı seçimde ön plana çıkardığı iddiaları ortaya atılmıştı. Başkanlık seçimi öncesi siteye giriş yapan ABD'lilerin son 48 saatte karşılaştığı başlıklara tepkiye neden olmuştu.

 

AdSense Google Facebook
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Limbo Ayrıntılı İnceleme
Limbo Ayrıntılı İnceleme
Super Mario Run Android Çıkış Tarihi !
Super Mario Run Android Çıkış Tarihi !