Google Türkiye'de Reklamcılık Faaliyetlerinde Vergi Sorunu İçin Rekor Ceza Aldı

Google, Türkiye içinde elde ettiği gelirleri İrlanda'ya aktardığı iddiasıyla Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı tarafından rekor ceza ile karşı karşıya kaldı.

Google Türkiye'de Reklamcılık Faaliyetlerinde Vergi Sorunu İçin Rekor Ceza Aldı

Bugün için dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan ve genel anlamda en büyük arama motoru olarak bilinen Google, Türkiye merkezli Maliye Bakanlığı ekiplerinin rutin denetimleri sonrası şok bir ceza ile karşı karşıya kaldı. Google'ın İstanbul Levent'te bulunan Tekfen Plaza içinde yer alan ofisinde yapılan denetimler sonucunda özellikle Adsense ve Adwords reklamcılık faaliyetlerinde Türkiye'deki müşterilerine reklam alım satımı sonrası faturaların İrlanda üzerinden kesildiği tespit edildi.

Reklam faturalarının İrlanda üzerinden kesildiğinin ortaya çıkması sonrası ülkemizde büyük oranda vergi kaybı oluşturan dev arama motoruna vergi kaçırdığı tespit edilen yıllar baz alınarak 300 milyon TL gibi bir fatura kesildiği öne sürüldü.

Buna benzer vergi olayları daha önce Apple, Microsoft, Twitter gibi Amerika kökenli şirketler tarafından da aynı yolla İrlanda üzerinden fatura kesilerek Türkiye'de vergiden yoksun işlemler yürütülmüştü.

Maliye Bakanlığı tarafından 2015 yılında Google için yapılan incelemelerde 2010-2013 yılları arasında yapılan işlemler için yaklaşık olarak 300 milyon TL kurumlar vergisi alacağı belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.