Google Aramalarda AMP Sayfalar Artık İki Kat Daha Hızlı Yükleniyor

Google'ın I/O etkinliklerinde AMP bir başka deyişle hızlandırılmış mobil sayfaların iki kat daha hızlı yüklenebildiği açıklandı.

Google Aramalarda AMP Sayfalar Artık İki Kat Daha Hızlı Yükleniyor

Google tarafından 2015 yılının Ekim ayında açık kaynak olarak duyurulan AMP projesi üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde bugün bu sayfa türlerinin geçmişe göre en az iki kat daha hızlı yüklenebildiği belirtildi. Google, arama sonuçlarında AMP uyumlu sayfalara verdiği önemi sıkça dile getirirken mobil uyumlu web sayfalarının daha çok ön plana alındığı da geçmiş güncellemelerde duyurulmuştu.

Arama motoru devi Google, AMP projesini hayata geçirdikten tam bir yıl sonra Ekim 2016'da aramalarda AMP desteğini başlattı. Aynı içeriği yükleme süresi ve veri kullanımı AMP uyumlu sayfalarla birlikte yarı yarıya azalmış oldu.

Google I/O etkinliklerinde yayın hayatına yeni başlayan web sayfalarının da AMP uyumlu olarak internet dünyasına giriş yaptığını belirtirken şuan için web üzerinde 2 milyarın üzerinde AMP sayfası ve 900 binin üzerinde AMP uyumlu web sitesinin olduğu belirtildi. Ayrıca AMP destekli sayfaları sadece kendi arama motorlarının değil Bing, Baidu, Sogou ve Yahoo Japan gibi birçok arama motorunun da desteklediği açıklandı.

Son dönemde AMP uyumlu web siteleri arasında dünyanın en büyük platformlarından Weibo, Tumblr, Twitter, Zalandı ve eBay'de katılarak milyonlarca web sayfası daha mobil hızlandırılmış sayfalar kategorisine giriş yaptı.

Google şimdilik AMP projesinde yüksek oranda başarıya ulaştı. Şuan için dünyada hala milyonlarca web sitesi AMP projesini desteklemezken gelişen algoritmalarla birlikte uyumsuz web sitelerinin geri planda kalma riski bu sitelerin de AMP uyumlu tasarımlara yönelteceği düşünülüyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.