Go Oyununun Dünya Şampiyonunu Yenen Google'ın Yapay Zekası AlphaGO!

Google yapay zeka yatırımlarında birçok alanda atılım yapıyor. Burada yapay zekanın farklı sektörlerde ve uğraşlarda göstereceği gelişim gözlemlenebiliyor. Bu projelerden birisi olan AlphaGO ise dünyaca ünlü GO oyununun şampiyonu olan Ke Jie'yi yendi.

Go Oyununun Dünya Şampiyonunu Yenen Google'ın Yapay Zekası AlphaGO!

Ke Jie şu ana kadar birçok turnuvada boy göstermiş ve rakiplerini kolaylıkla yenerek GO oyunu tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. AlphaGO ile maç yapmadan önce ise 60 maçlık yenilmezlik serisiyle yapay zekanın karşısına geçen oyuncu kendinden emin görünüyordu. Üç maçtan oluşan ve kazananın final mücadelesinin ardından belli olacağı oyunun ilk ayağında AlphaGO galip gelmeyi başardı.

GO oyunu nasıl oynanır diye merak edenler için Satranç oyununun bir üst segmenti olduğunu söylemek mümkündür. Yalnızca burada Satranç'a göre kombinasyon sayısının kat ve kat fazla olduğu aşikâr. Oyunun tahtası 19*19 kareden oluşan büyük bir zemin iken toplamda 361 taşla oynanıyor.

Taşların 181'i siyah renk iken 180'i ise beyaz oluyor. Alan kapatmak, rakip taşları esir almak, rakip taşları ele geçirmek ve en yüksek puanı toplama amacı güden oyun fazlasıyla keyifli görünüyor. Strateji oyunu sevenler için fiziksel alternatifler arasında en dikkat çekeni diyebiliriz.

AlphaGO yapay zekanın insanı yenebilecek konuma geldiğini gösteren en önemli adımlardan birisini attı. Tabi ki 25 Mayıs Perşembe günü oynanacak olan AlphaGo - Ke Jie maçının ikinci raundu heyecanla bekleniyor. Bunun sonucuna bağlı olarak 26 Mayıs Cuma günü ise final maçı oynanacak. Aradaki mesafe farkından dolayı Perşembe günü Çin'de oynanacak olan karşılaşma Amerika'da Çarşamba akşamı, Cuma günü oynanacak olan final karşılaşması ise Perşembe akşamı yayınlanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.