Gezegen Keşfetmek Amacıyla Yapay Zeka Kullanıldığı Açıklandı

Gezgen keşfi ile ilgili çalışmalar, yüz binlerce sayıdaki sinyalin analiz edilmesi ile beraber fazlasıyla uzun ve de çok yorucu bir süreçtir.

Gezegen Keşfetmek Amacıyla Yapay Zeka Kullanıldığı Açıklandı

Gezgen keşfi  ile ilgili çalışmalar, yüz binlerce sayıdaki sinyalin analiz edilmesi ile beraber fazlasıyla uzun ve de çok yorucu bir süreçtir. 

NASA, yeni yapay zeka sistemi ile elde edilen görüntüleri analiz ediyor ve gezegen keşfi çalışmalarını hızlandırıp, daha kolay hale getiriyor.


İnsanoğlu binlerce yıldır gökyüzüne bakarak gezegenleri ve yıldızları keşfetmeye çalıştı. Teleskoplar, uzay uçuşları, dijital kameralar ve bilgisayarlar bu gözlemlerde bizlere yardımcı oluyor. Soğuk, uzak ve küçük olan dış gezegenlerin keşfinde artık makine öğrenimi de araştırmacılara yardım edecek.

Kepler dört yılda yaklaşık 200.000 yıldız gözlemledi. Her 30 dakikada bir resim çekerek yaklaşık 14 milyar veri noktası yarattı. Bu 14 milyar veri noktası, yaklaşık 2 katrilyon olası gezegen yörüngelerine dönüşüyor. En güçlü bilgisayarların bile analiz etmeleri gereken çok miktarda bilgi, zahmetli ve zaman alan bir süreç oluşturuyor. Bu işlemi daha hızlı ve etkili yapmak için makinenin öğrenmesinden faydalanılacak.

Gezegen keşfi
TensorFlow adlı sistem ile 15.000’den fazla Kepler sinyalini içeren veri kümesini analiz edebiliyor. Verileri desenler, yıldız potları ve ikili yıldızlar olarak sınıflandırarak gezegen keşif çalışmalarını hızlandırıyor. Yapılan testlerde sistemin yüzde 96 oranında doğru tespit yaptığı keşfedildi.

nasa gezegen keşif
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.