Firewatch Oyun İncelemesi

Firewatch oyunu ayrıntılı inceleme yazısı... Geçtiğimiz dönemin en sevilen oyunlarından biri olan Firewatch'i masaya yatırıyoruz. Oyun ile ilgili ayrıntılı inceleme yazımız sizlerle.

Firewatch Oyun İncelemesi

Öncelikle hikaye genellikle bilgisayar oyunlarında büyük önem arz ediyor. Özellikle başlangıç kısmında bir oyuna ısınamıyorsanız oynamak istemeyebiliyorsunuz. İşte bu, hikayenin oyunun başlangıcında size nasıl sunulduğuna , aynı zamanda kalitesine bağlı. İşte Firewatch oyunu , oyunun hemen başlangıcında gerçekten de zaman ayırılabilecek bir oyun olduğunu göstermeyi başarıyor. Oyunun başlangıç kısmında ilk olarak bir müzik eşliğinde diyalogları okumakla işe başlıyoruz. İlk başlangıçta yalnızca yazıların bulunduğu ve bizim de diyalog seçimleri yaptığımız bir ekran mevcut. Bu ekranda sorulara cevaplar veriyor. Böylelikle karakterimizin yaşantısını şekillendiriyoruz. Mesela kiminle tanışıp aşk yaşayıp evlendiğimizi, nasıl bir hayatımız olduğunu, neler yapmayı planladığımızı bu diyaloglar bize fazlasıyla açıklıyor. Aynı zamanda verdiğiniz cevaplara göre hikayenin şekillenmesi de son derece güzel. 

Oyunun hikayesini anlatacak olursak ; Eşimiz ile sıradan sayılabilecek bir hayat sürmekteyiz ancak eşimiz bir hastalığın pençesine düşüyor. Nadir görülen bu hastalık eşimizin hafızasını neredeyse tamamen kaybetmesine yol açıyor. Bu durumda eşimize ilk başlarda biz bakmaya çalışıyoruz ancak eşimizin ailesinin büyük isteğiyle onu bir hastaneye yatırıyoruz. Bu arada işsiz kalıyoruz ve iş bulmamız da gerekiyor. Eşimizin başına gelenlerden dolayı ve hastanede yatılı olmasından dolayı iç buhran yaşıyoruz ve şehirden uzak, sakin bir iş olan orman bekçiliğini alıyoruz. Orman bekçisi olarak bir gözlem kulemiz var ve bu gözlem kulemizden yangın olup olmadığını gözlemliyoruz. Aynı zamanda telsizimiz ile 1 kilometre kadar uzakta bulunan diğer gözlem kulesi bekçisi ile irtibat kuruyoruz. Diğer kuledeki bekçi de bir bayan ve onunla sürekli sohbet eder hale geliyoruz. Her şey yolunda gözükürken ormanda tuhaf olaylar boy göstermeye başlıyor. İşte biz, bu olayların gizemini diğer kuledeki iş arkadaşımız ile çözmeye çalışıyoruz. 

Firewatch ilk duyurulduğunda aslında pek bir ilgi ile karşılanmamıştı. Ancak oyunu oynayanlar gerçekten de çok beğendiler. İşte bu yüzden de dönemin başarılı oyunlarından, sürpriz oyunlarından biri. Hatta 2016'nın en iyi oyunlarına dair listede başarılı bir sonuca imza atmayı bile başardı.

GRAFİKLER

Öncelikle oyunun gerçekçi grafiklere sahip olmadığını söyleyeyim. Hatta çizgisel tatta grafikler göreceksiniz. Ancak yinede grafikleri olabildiğince yükseltin çünkü siz grafikleri yükselttikçe orman daha gerçekçi ve güzel gözükecek. Bu bağlamda ağaçların sıklığı, ışıklandırma etkili olacak. Ancak dediğim gibi oyundan gerçekçi grafikler beklerseniz yanılgıya düşeceksiniz. Öte yandan ses kalitesinin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Havasını güzel yansıtan bir ses kalitesi var. Arada giren müzikler de çok hoş.

OYNANIŞ

Oyun bir yürüme simulasyonu olduğu için aslında oynanış açısından söylenebilecek pek bir şey yok. Oyunda dövüş sahneleri v.b. aksiyonlar bulunmadığından, bir gizemi çözme üzerine kurulu olduğundan oyun boyunca yürüdüğümüz gerçeği söz konusu. Oyunda gözüme herhangi bir buğ ilişmediğini de sizlere hemen ifade edeyim.

GENEL DEĞERLENDİRME

9 / 10

Oyuna puanımız 10 üzerinden 9 puan... Bu kadar yüksek bir puanı uygun görmemizin sebebi ise oyunun  kendisinden beklenenden çok daha iyi bir hikayeye ve ilerleyişe sahip olması... Oyunu oynarken acaba finalde neler olacak ? Sorusu aklınıza gelecek. İşte bu soruyu akıllara getirebilmek oyunlar açısından çok önemli. Hikaye olarak da diğer oyunlardan tamamen farklı olan Firewatch bu yüzden de bizden bir artı puan daha alıyor. Hem farklı, hem kaliteli bir yapım olmuş. İkinci oyununun da piyasaya sürülmesini merakla bekliyoruz.

 

firewatch oynanır mı firewatch inceleme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.