Fallout 4 Ayrıntılı İnceleme

Fallout 4 oyunu hususunda ayrıntılı bir inceleme yazısıyla sizlerleyiz. Oyundan memnun kaldık mı ? Tekno Gündem sizin için inceledi.

Fallout 4 Ayrıntılı İnceleme

Fallout 4 oyunu, AAA sınıfında kaliteli bir oyun olarak bekleniyordu ve öyle de olmuştu. Fallout serisinin kemik kitlesi bu oyuna da büyük ilgi gösterdi ancak bu versiyon daha fazla kitleye ulaşlımsanda da şüphesiz kilit oldu. Fallout 4 oyunu, pek çok noktayı birleştiren kaliteli bir yapım olarak dikkat çekiyor.

İlk olarak oyunun hikayesinden bahsedecek ve şöyle bir eleştirisini yapacak olursak ; Oyunun başlangıcında ailemizle mutlu mesut yaşamaktayız. Yönettiğmiiz karakter bir baba ve mutlu bir ailesi var. Çocuğu ve karısı ile sıradan bir gün geçiren karakterimiz, birden büyük bir tehlike ile yerinden fırlıyor ve ailesi ile olan bitene baktıklarında dehşete düşüyorlar. Çünkü dünyayı felakete sürükleyen savaşlar mevcut ve nükleer savaş nedeniyle radyasyon yaşadıkları kente sıçrıyor. Bölgede yetkililer apar topar halkı sığınaklara taşıyorlar çünkü nükleer bomba saldırısı ile şehir karşı karşıya kalmış vaziyette. Bu durumda karakterimiz ailesiyle sığınağa kaçırılıyor ve tam onlar kaçırılırken devasa bomba patlıyor. Ardından karakterimiz eşi ve çocuğu ile birlikte sığınakta korunacaklarını sanarken birden büyük bir şok yaşıyorlar. Hikayenin devamını anlatmayacağım çünkü spoiler vermek istemiyorum. Oyunu oynayıp devamını görmek isteyenler için hikayenin devamını getirmiyorum ancak genel olarak güzel bir hikaye yapısı olduğunu belirtebilirim.  Öte yandan hikaye kaliteli olsada hissiyat hususunda yani hikayenin kalitesini seyirciye tam olarak geçirme konusunda bazı sıkıntılar mevcut. Yani oyunda duygusal çok fazla şey oluyor ancak bunları oyun size iyi sunamıyor. 

OYNANIŞ

Oyunda ciddi bir iki bug gözüme çarpttı. Bu sorunlardan bahsedecek olursak ; Mesela yanımızda bizimle beraber ilerleyen yoldaşlarımıza Super Armor giydirmeye çalıştığımızda yapay zeka burada adeta çöküyor. Çeşitli sorunlarla o armoru bir türlü giydiremiyoruz. Super Armor diye tabir edilen zırhtan bahsedecek olursam bu zırh, geleceğin teknolojisiyle donatılmış olan bir zırh. Zaten oyun gelecek zamanda geçmekte yani hayal ürünü çok fazla şey var. 2200'lü yıllarda geçen oyunda bulunan Super Armor, çok güçlü bir zırh ve kolay kolay hasar almıyor. Hatta adeta bir robot gibi olduğunu söyleyebilirim çünkü bunu sadece üzerine giydiğiniz bir zırh olarak düşünmeyin. Tam aksine siz zırhın içerisine giriyorsunuz :).

Oyunda yapay zeka hususunda bazı problemler mevcut. Örneğin siz savaşırken yanınızda duran bir yoldaş öylece bakabiliyor ve bazen ortaya çıkan bu hata oldukça can sıkıyor diyebiliriz. 

GRAFİKLER

Fallout 4 grafiksel olarak fena sayılmayacak bir oyun hatta sahip olduğu temaya çok çok uygun grafikler kullanılmış. Yani aşırı gerçekçi grafikler beklerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ancak eğer temaya uygun grafiklerden çok hoşlanıyorsanız. Oyun yapısını güzel sunan grafikleri seviyorsanız bayılacağınızı düşünüyorum. Bu arada insanların görünüşü için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Karakterimizin ve diğer insanların, yaratıkların görüntüleri gerçekten çok ayrıntılı bir biçimde dizayn edilmiş olsada gerçekçilik anlamında sıkıntı var. Öte yandan silahların görünüşü de pek gerçekçi gözükmüyor doğrusu.

GENEL DEĞERLENDİRME

6.5 / 10

Fallout 4 oyunu genel olarak bu türde oyun severler için ideal bir oyun diyebilirm. Oyunun pek çok eksik yanı bulunsada yinede oynamaya değer güzel bir yapım olmuş.

fallout 4 inceleme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.